BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Emeklilikte en şanslı stajyerler

Gazetemize en çok gelen soruların çoğu; stajyer olarak çalışmış olanların bu çalışmalarının emekliliğe sayılıp ne zaman erken emekli olacakları ile ilgili.
Okuyucularımızdan gelen yoğun sorular ve bu konudaki meraklarına her yeni gelişme olduğunda ışık tutmaya devam ediyoruz…
Stajyer ve çırakların erken emekli olması için iki yol bulunmaktadır;
  • Birincisi stajyer ve çırakların çalışma başlangıçlarının doğrudan emeklilikte başlangıç kabul edilmesi.
  • İkincisi ise staj ve çıraklıkta geçen sürelere aynen askerlikte olduğu gibi borçlanma hakkının verilmesi.
Şu anda stajyerlerle ilgili hükûmet tarafından yapılmakta olan herhangi bir düzenleme yok. Diğer yandan tüm stajyerlerin durumu aynı değil. Genel olarak stajyerlerin çoğunluğunun borçlanmak hakkı bulunmamasına rağmen bazı mesleklerde ise staj sürelerinin borçlanarak emeklilikte hizmetten sayılması söz konusudur. Bu bağlamda eşitsizlik olduğu açıktır. Bu yazımızda emeklilikte en şanslı olan bu stajyerlere yer verilmiştir.
 
Stajyer avukatlar
 
Avukatlık Kanunu gereğince avukatlar, sigortalı olmaksızın ilk 6 ay mahkemelerde, kalan 6 ay da avukat yanında olmak üzere toplam 1 yıllık staj sürelerini gösteren onaylı baro belgesi ve borçlanma talep dilekçesi ile SGK’ya başvurmaları hâlinde bu süreleri borçlanabilmekte ve emeklilikte büyük avantaj sağlamaktadır.
Borçlandırılacak olan süre bir yıllık süreyi geçemeyeceğinden, bu sürenin tespiti staj bitim tarihinden geriye doğru gidilmek suretiyle yapılmakta olduğundan stajın yapıldığı tarihe göre erken emeklilikte de avantaj sağlaması mümkün bulunmaktadır.
Avukatlık staj süresi sırasında, sosyal güvenlik kuruluşlarından birisine prim ödendiğinin tespit edilmesi veya askerlik hizmeti ile staj sürelerinin iç içe geçtiğinin tespit edilmesi hâlinde, prim ödenen süreler veya askerlik hizmetinden sayılan süreler düşülmek suretiyle kalan staj süreleri borçlandırılacaktır.  
 
Doktora veya tıpta uzmanlık süreleri
 
Sigortalıların SGK’ya tabi olmaksızın yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri talepleri hâlinde borçlandırılacaktır. Doktora öğrenimi gördüğü süreleri borçlanmak isteyen sigortalıdan,
  • Borçlanma talep dilekçesi,
  • Doktora diplomasının onaylı fotokopisi,
  • Doktora öğrenimini yurt içinde yapanların doktora öğrenimlerinde geçen sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gün ay yıl olarak gösterir şekilde doktora yaptığı üniversitece düzenlenmiş belge,
  • Doktora öğrenimini yurt dışında Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe
Hakkında Kanuna göre yapmış ise, dil, yüksek lisans ve doktora eğitim sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösterir Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce düzenlenecek öğrenim planı, gerekli bulunmaktadır.
 
Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri
 
Hekimlere, fahri asistanlıkta geçen sürelerini borçlanma imkânı tanınmıştır. Sigortalılar fahri asistanlıkta geçen sürelerini, fahri asistan olarak görev yaptığı tarihleri gün, ay, yıl olarak belirtir ilgili üniversite veya hastaneden temin edeceği belgenin aslını borçlanma talep dilekçesine ekleyerek SGK’ya başvurmaları hâlinde söz konusu sürelerini borçlanabileceklerdir.
4/1-C kapsamında sigortalı olanlardan HİTAP ekranlarında hizmet süresi bulunmayanların borçlanmaları için kurumlarından tüm hizmetlerini gösterir onaylı hizmet belgesi istenmektedir. Bu kapsamdaki sigortalılardan borçlanmak için seçilecek miktar, Emekli Sandığı Kanunu gereğince emsali için hesaplanacak miktarın altında olmayacaktır.
 
Anayasanın eşitlik ilkesi gereği stajyerlere borçlanma hakkı
 
Diğer stajyer ve çıraklara da yukarıda yer verdiğimiz kişilerde olduğu gibi SGK hizmet borçlanması hakkı verilmesi anayasanın eşitlik ilkesine uygun olacaktır.
Bunun için de hükûmet tarafından yasal düzenleme yapılması zorunludur ve hâlihazırda TBMM’de yer alan 'Torba Kanun'un görüşülmesi esnasında stajyerlerle ilgili bir ilavenin SGK kanununa eklenmesi bu mağduriyetin giderilmesi için kâfi gelecektir…
                ***
“Sevdiğimiz insanlar bize dokunduğunda kendimizi iyi hissederiz. Çünkü tıp ve ilaç, sevgi ve merhametten sonra gelir.” S. Spielberg
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606660 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/606660.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT