BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yeni dünya yeni düzen!

Bir virüs dünyayı esir aldı. İnsanlardan sonra borsalar da ölmeye başladı. Tüm planlar, hesaplar, projeler, tahminler değişti. Dünya Sağlık Örgütünden sonra ABD Sağlık Bakanlığı da acil durum ilan etti. Yatırımcılar güvenli limana koşuyor. Yen, İsviçre Frangı, ABD tahvili ve altında sert yükselişler yaşanıyor. En büyük tüketici olan Çin’den gelecek talebin azalması Brent petrolü 56 dolara düşürdü. Bu tablo etkisini 1 ay daha sürdürecek olursa, fiyatın 50 doların altına ineceği belirtiliyor. Bizim gibi enerjiye bağımlı ülkeler için son derece güzel bir gelişme. Koronavirüs önce hastalığa karşı mücadele gücü zayıf yaşlıları öldürdü. Mutasyona (değişikliğe) uğrayarak hızla yayılmağa başladı.. Ölü sayısı 400’lere ulaştı 20 bin kişi hastalığa bulaştı. Rakamlar her gün artıyor. Virüsü yok edecek aşının en erken 1 yılda oluşturulacağı ifade ediliyor. Hayvanlardan insanlara aniden sıçrayan virüs daha önce bu türle hiç mücadele edilmemiş olmasından yararlanarak bağışıklık sistemini etkisiz hâle getiriyor. 1919 yılında kuşlardan geçen en büyük grip salgınından 50 milyon kişi hayatını kaybetmişti.
Çin dünyadan dışlanıyor. Uçak seferleri ile siparişler iptal ediliyor. Çinlileri hiçbir ülke kabul etmiyor. Sattığı mallara karşı karantina uygulamasına geçiliyor. İhracatı çok ağır darbe yiyecek, buna karşılık ithalatında patlama yaşanacak. Enflasyon tavana çıkacak. Bu tablo dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ilk çeyrekte küçüleceğini gösteriyor. Çin’de ortaya çıkan ölümcül virüs dünyaya korkunç bir mesaj verdi. Dağ gibi görünen ülkelerin kolunu kanadını kırmak için, ne top ne tank, ne füze gerekiyor. Biyolojik saldırıya cevap verilemiyor. Pinpon topuna benzeyen 20 milimikron büyüklüğündeki bir virüs 21’inci yüzyılda zirve yapan teknolojiyi saf dışı bırakarak insanoğlunun ne kadar aciz olduğunu  gözler önüne serdi. Yapay zekâyla, robotlarla, 5 G sistemiyle övünenler bir virüsün hakkından gelemiyor. İlahi gücün büyüklüğünü buradan anlayın. Bir ülkede bir virüs çıkıyor, ortalık yangın yerine dönüyor. 2003 yılında ortaya çıkan SARS ve MERS mikrobunun ABD  tarafından yayıldığı söyleniyordu, kanıtlanamadı. Böyle iddiaların doğruluğunu ispatlamak imkânsız. Kaldı ki Çinliler böyle bir virüse açık davetiye çıkaran iğrenç bir yemek kültürüne sahip. Asırlardır vahşi hayvanları canlı canlı yiyorlar, adını bile bilmediğimiz deniz hayvanlarını sofralarında birinci yemek olarak tüketiyorlar... Bu virüsü ABD’nin üretmiş olabileceği ihtimali şu anda tamamen hikâye. Tam tersi onların da başına böyle bir felaket her an gelebilir!..
Çin, Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı mezalimin cezasını mı çekiyor? Bu bela bu yüzden mi başlarına geldi acaba, diye düşünmeden de edemiyor insan!
Korkunç ölüme yol açacak ve hızla yayılacak bir mikrobu laboratuvar ortamında üretmek için yıllar süren bir çalışma yapmak gerekiyor. Ve o kadar şeffaf bir dünyada yaşıyoruz ki, trilyonlarca dolara mal olacak bir gelişme asla sır olarak saklanamaz. Salgına karşı mutlaka bir çözüm bulunacak, ama çok ağır bir bedel ödenecek. Çin vatandaşlarına bulaşıcı virüs yüzünden dünya kapıları kapanıyor. ABD’nin teknoloji devi ülkedeki tüm mağazalarını devre dışı bıraktı. 1 milyon Apple satışları etkilenecek. Çin’de yatırım yapan şirketler en fazla 6 ay dayanırlar. Bu süre aşılırsa teker teker kepenk indirmek veya kapasitelerini daraltmak zorunda kalacaklar. Ekonomik hayat felç oluyor.. Çin’in en büyük partneri Avrupa kara kara düşünüyor. İngiltere’nin 47 yıl önce katıldığı AB’den ayrılmasının acısı üzerine bu virüs tuz biber oldu. Amerika da bu işten yakasını sıyıramayacak. Çin’de varlığını sürdüren dev şirketlerinin yediği darbeden olumsuz etkilenecek. Yatırımlar ertelenecek, dünya küçülecek, işsizlik artacak, sosyal olaylar patlak verecek, sağlık harcamaları tavan yapacak, ilaç şirketleri uçuşa geçecek. 
Yeni dünya yeni düzen böyle, ister beğen, ister kederlen!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612053 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/612053.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT