BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Araba değişti!

 
Merkez Bankası ilk sınavından tam not aldı. Politika faizini 10,25’ten %15’e çıkararak normal seviyesine getirdi. Sadeleşmeye gitti. İş dünyasının büyük güvenini kazandı. Kur belasından kurtulduk. Çatlak sesler kesildi. Piyasalar rahat nefes aldı... 26 Kasım’a kadar haftalık borç verme faiz oranı %15 olarak uygulanacak. Hepsinden önemlisi bundan sonraki sıkılaşma enflasyona bağlı olacak. Yani yıllık TÜFE artarsa faiz de artacak, TÜFE düşerse faiz de düşecek, aradaki denge korunacak. %15 ile maksimum seviyeye çıkan mevduat ve kredi faizleri değişmeyecek. Piyasa dostu kararların alındığı dönem başladı. Şimdi sırada hukuk ve adalet reformları var. Bir taşla üç kuş vuruldu. 5 yıllık risk primi (CDS'ler) 550’lerden 368'llere düştü... Dolarizasyona darbe vuruldu. Yabancılara büyük fırsat sunuldu. Hisse ve tahvil piyasasına 1 hafta içinde yabancı yatırımcılar 910 milyon dolarla Ağustos 2017'den bu yana en büyük sermaye girişini yaptı. Yeni haftada bu rakamın 2 milyar doları aşacağı belirtiliyor. 
Merkez Bankasının amacı, vatandaşı dolar yerine TL'de tutmak. Finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesiyle istikrar ortamı güçlenecek. Kurlar normal seviyesine dönmeye başladı. Dolar 8,60'dan 7,55, avro 10,12'den 9,00 TL’ye geriledi. 10 yıllık tahvil faizi 11,90’a indi. Fon girişi arttıkça kurlar gevşeyecek, dolar kademeli olarak çıkışa başladığı yer olan 6,85-6,90 TL aralığına dönecek.
Borsa İstanbul banka sektörünün öncülüğünde rekor üstüne rekor kırıyor. Günlük işlem hacminin 55 milyar lirayı aşması hisse senetlerine olan talebin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Endeksin yıl sonuna kadar 1.400-1.500 puan aralığına çıkması bekleniyor... Asıl bomba gelecek hafta gerçekleşecek 10 yıllık tahvil ihracı ile patlayacak. 2030 yılında ödeyeceğimiz tahvilleri satacağız. Yabancıların bu tahvile gösterecekleri rağbet, Türk hazinesinin gerçek sınavı olacak. CDS'lerdeki yani ülke risk primindeki düşüş uzun ihaleye talep patlamasına yol açacak. Ülkenin yurt dışındaki itibarı artacak.
Dünyada faizlerin sıfır düzeyinde bulunduğu bir dönemde Merkez Bankasının aldığı bu karar, Türkiye’yi cazibe merkezi hâline getirecek. Kurlardaki gevşeme, maliyetleri azaltacak. Reel sektör önünü görecek. Güvenli yatırım ortamı oluşacak. Türk lirasının gelecek korkusu ortadan kalkacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump’ın dile getirdiği gibi çok usta bir satranç oyuncusu olduğunu bir kere daha gösterdi... Merkez Bankası, Başkanını değiştirdi, tüm dengeler düzeldi. 
Son haberi size vereyim. Ruslar Türkiye’nin LNG pazarından doğalgaz alma girişimi karşısında paniğe kapıldılar. Rus şirketi Gazprom Export, Türkiye’ye doğalgaz satışında Elektronik Satış Platformu üzerinden spot boru gazı için ihale düzenledi. Geçen hafta tamamlanan ihaleler sonucunda Rusya ilk kez Türkiye’ye spot fiyatlarla (yani anlık piyasa fiyatı üzerinden doğalgaz satacak. Ucuz gaz vatandaşa da indirim olarak yansıyacak... Bu daha başlangıç. Gerisi gelecek...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616302 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/616302.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT