BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ölümden önceki son sesleri

Ömer Söztutan
Facebook
Avusturyalı Bronnie Ware, 8 yıl boyunca İngiltere'nin güneydoğusundaki bir kentte, palyatif bakım hemşiresi olarak çalışmış. Yani ölmek üzere olan hastaların son birkaç haftasına refakat etmiş. Ware bir anlamda, birçok insanın hayatının son faslına, hangi duygu ve düşüncelerin damgasını vurduğuna uzun yıllar şahit olmuş ve edindiği tecrübeleri, bir kitapta toplamış... Başak Demir derledi;

"Keşke kendi hayatımı yaşama cesaretini gösterebilseydim..."
"-Hayatının noktalanmak üzere olduğunu anlayan insanın, birçok hayalinin gerçekleşmediğini görmesi kolaylaşıyor. Benim refakat ettiğim, ölmek üzere olan hastaların çoğu, hayallerinin yarısını bile gerçekleştirememişti ve hepsi bunun en büyük sorumlusunun kendisi olduğunun farkında olarak hayata veda etti. Çünkü her biri çeşitli nedenlerden ötürü, kendi istedikleri hayatı yaşayacakları yerde başkalarının onlardan beklediği hayatı yaşamıştı..."
...
"Keşke o kadar çok çalışmasaydım..."
"-Ölümüne refakat ettiğim bütün erkek hastalarım evlatlarının çocukluk dönemini kaçırdıkları ve karısına daha fazla zaman ayıramadığı için pişmanlık duyuyordu. Gerçi kadınlar da aynı pişmanlığı dile getiriyordu ama çoğu ileri yaşlarda olduğu için, bu kadınların çok azı hayatı boyunca tam mesaili bir işte çalışmıştı. Ama erkekler istisnasız, iş dünyasının tekdüzeliği içinde o kadar çok zaman geçirdiği için pişmandı..."
 ...
"Keşke duygularımı açıklama cesareti gösterebilseydim..."
"-İlgilendiğim birçok kişi, hayatı boyunca durup dururken 'ortamın ahengini bozmamak' adına duygularını bastırmış. O nedenle de ortalama bir mutluluk yakalayabilmişler ama hiçbir zaman olmak istedikleri kişi olamamışlardı. Ve bence yakalandıkları birçok hastalığa da işte bu hayata küskünlük ve memnuniyetsizlik sebebiyet vermişti."
...
"Keşke arkadaşlarımla daha fazla görüşseydim..."
"-Hastalarımın büyük bir kısmı, hayatlarının son haftasında sahip oldukları arkadaşlıkların ne kadar değerli olduğunu anladılar. Ama hemen hepsinin hayatı o kadar yoğun bir tempo ile geçmişti ki arkadaşlarını yıllar boyunca ihmal etmiş ve çoğu ile iletişimi kaybetmişlerdi. Ve maalesef birçoğuna, hayatına nokta koymadan önce eski arkadaşlarına ulaşmak ve onları bir kez daha görmek kısmet olmadı. Tecrübelerime dayanarak şunu kesinlikle söyleyebilirim: Ölmek üzere olan her insan, eski arkadaşlarını özlüyor."
...
"Keşke daha mutlu olmama izin verseydim..."
"-Birçok insan hayatının son evresinde aslında 'mutluluk'un kişisel bir tercih olduğunun farkına varıyor. Oysa insanlar hayatları boyunca mutluluğu keşfetmek yerine, eski alışkanlık ve kalıpları devam ettirerek yaşıyor. Değişim korkusu insanları kendi kendilerini aldatmaya kadar götürüyor ve birçok kişi, sürdürdüğü hayattan mutlu olduğuna hem çevresini hem de kendini inandırıyor. Hem de içlerinde bir yerlerde, bütün kalbiyle gülmek ve yeniden hayattan tat almak için büyük bir özlem duymalarına rağmen...""-Milyonluk servete 100 lira bahşiş vermeseydi de olurdu bence... Çünkü amca paraya çok önem verseydi, zaten götürüp teslim etmezdi..."
(...Kubilay Güzel)

"-Serdar Ortaç hayatında tek bir kere Ahmet Kaya şarkısı dinlememiş gibi söyledi. Bence eserler kanunuyla ilgili bir çalıştay başlatılıp Serdar'ın Ahmet Kaya şarkısını ağzına almasına engel olunmalı..."
(...Altan Tekin)"-Öğretiyorum, öyleyse varım" diyen ve en az gidilmiş yolu seçmiş herkesin günü kutlu olsun..."
@terbeler

"-Bedelli askerlik: Her seçim öncesi Türkiye'de altın, petrol, doğalgaz çıkması gibi gündeme gelen, ücrete tâbi hizmet sistemi..."
@emre.yalvac

INSTAGRAM

-Geçtiğimiz hafta çok konuşuldu arkadaşımız Burcu Çetinkaya... Onun için en güzel yorumlardan birini okuyucumuz M.Emin Taşkın yapmış;
"-Sporcuyken başarıları görülmeyen, kapanınca birdenbire gündeme konulan, garip bir memlekette yaşadığımızı bir kez daha anlamamızı sağlamış olaydır..."
Öğrendim ki;

"Çok"a kavuşmanın yolu; "Yok"a şükretmekten geçiyor..."
WhatZAP

ERMAN TOROĞLU: Galatasaray'ı bıraksalar Türk futbolu gelişir...
GÖKMEN ÖZDENAK: Galatasaray'ın 400 milyon borcu var hocam...
KAYA ÇİLİNGİROĞLU: Olsun, borç yiğidin kamçısıdır...
ERMAN TOROĞLU: Öyle ne kamçılar var Amsterdam'da satılan...

(...TV 8 / Telegol)
KRAMPON

SNAİJDER'in Burak Yılmaz'a son eleştirisi; "Kızlar ofsaytı öğrendi, Burak öğrenemedi..."
...
MÜGE Anlı'nın stüdyosuna bir birim kuran Emniyet Müdürlüğü, adi suçlarda yarı yarıya azalma elde etti...
...
SERGEN Yalçın, kendisini örnek aldığını söyleyen Serdar'ı kadro dışı bıraktı...
NE ÇEKTİN BE!
 
Benim güzel ülkem!..

Gerçekte biz bu karenin özetiyiz... Hayat dersi yok, nasihat yok, parmakla göstermek yok... Aslında biz Harun Türbe'nin çektiği bu fotoğrafız... Ama... :)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
576928 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/omer-soztutan/576928.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT