BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Peygamberlerin hepsine inanmak gerekir

Gönül Pınarı
Osman Ünlü
Facebook
Peygamberlerin hepsine inanırız. Hepsini de Allahü teâlâ göndermiştir.
 
 
Sual: Allahü tealanın gönderdiği Peygamberlerden birine bile inanmayan kimsenin imanı gider mi, Müslümanlıktan çıkar mı?
Cevap: Peygamberlerin hepsine inanırız. Hepsi Allahü teâlâ tarafından gönderilmiş Peygamberlerdir. Fakat, Kur'ân-ı kerim nazil olunca, başka dinler neshedildi, hükümleri yürürlükten kalktı. Onun için, şimdi hiçbirine uymak caiz değildir. Nasara yani Hıristiyanlar da, geçmiş Peygamberlerin hepsine inanıyor. Fakat, Muhammed aleyhisselamın, bütün insanların Peygamberi olduğuna inanmadıkları için kâfir oluyor, doğru yoldan çıkıyor. Yahudiler ise, İsa aleyhisselama da inanmadıkları için, din-i islamdan, daha uzaktırlar.
           ***
Sual: Bir rekat olarak kılınan herhangi bir namaz var mıdır?
Cevap: İki rekatten az namaz olmaz. Akşamın farzı ile vitirden başka, her namaz, çift rekatlidir. İkinci rekatin secdesinden sonra, çift rekatli namazlarda oturulur.
           ***
Sual: Öğlenin, yatsının ve akşam namazının farzından sonra kılınan iki rekatli son sünnet veya sünnetleri dört rekat olarak kılmanın mahzuru olur mu?
Cevap: Öğlenin ve yatsının farzından sonra dört rekat ve akşamın farzından sonra altı rekat daha namaz kılmak müstehabtır, çok sevaptır. Hepsini bir selam ile veya iki rekatte birer selam ile kılabilir. Her iki şekilde de, ilk iki rekatleri, son sünnetler yerine sayılır. Bu müstehab namazları, son sünnetlerden sonra ayrıca kılmak da olur.
           ***
Sual: İkindi namazının sünneti ile, öğle namazının ilk sünnetinin kılınışları ve okunan dualar farklı mıdır?
Cevap: İkindi ve yatsının ilk sünnetleri, Gayr-ı müekkededir. Bunların ikinci rekatlerinde otururken, ettehıyyatüden sonra, Allahümme salli alâ sonra Allahümme barik alâ sonuna kadar okunur. Ayağa kalkınca, üçüncü rekatte, önce Besmele çekmeden, Sübhaneke okunur. Halbuki, öğle namazının ilk sünneti Müekkeddir. Yani, kuvvetle emrolunmuştur ve sevabı daha çoktur. Bunda, birinci oturuşta, farzlarda olduğu gibi, yalnız ettehıyyatü okunup, sonra üçüncü rekat için, hemen ayağa kalkılır. Kalkınca, önce Besmele çekip, doğruca Fatiha okunur.
           ***
Sual: Namazda her rekatte, farz, vacip, sünnet, mekruh, müfsit var mıdır?
Cevap: Her bir rekaatte namazın farzları, vacipleri, sünnetleri, müfsitleri ve mekruhları vardır ve bunlara uymak gerekir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614707 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/614707.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT