BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Namazdan sonra yapılan dua kabul olur

 
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Beş vakit farz namazdan sonra yapılan dua kabul olur." 
 
Sual: Sabah veya öğle yahut diğer vakit namazlarını kılıp bitirdikten sonra, dua yapmadan önce neler okunur, neler yapılır ve nasıl hareket edilir?
Cevap: Peygamber efendimiz, bir hadis-i şeriflerinde;
(Her namazdan sonra, üç kerre, Estağfirul-lahel'azîm ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyûme ve etûbü ileyh okuyanın, bütün günâhları affolur) buyurdu.
Namazı bitirip istiğfarı okuduktan sonra, Âyet-el-kürsî ve otuzüç kerre Sübhânallah, otuzüç kerre Elhamdülillah ve otuzüç kerre Allahü ekber ve bir kelime-i tehlil yani Lâ ilâhe illallah vahdehû lâ şerîke leh... okumaları ve ellerini göğüs hizasına kaldırarak, kendileri için ve bütün Müslümanlar için dua etmeleri de müstehabdır. Hadis-i şerifte;
(Beş vakit farz namazdan sonra yapılan dua kabul olur) buyuruldu.
Fakat dua, uyanık kalp ile ve sessiz yapılmalıdır. Duayı yalnız namazlardan sonra veya belli zamanlarda yapmak ve belli şeyleri ezberleyip, şiir okur gibi dua etmek mekruhtur.
Namazdan sonra, dua bitince, elleri yüze sürmek sünnettir.
Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem namaz içinde ve tavafta, yemekten sonra ve yatarken de dua ederdi. Bu dualarında kollarını kaldırmaz ve ellerini yüzüne sürmezdi.
Duanın ve her zikrin sessiz olması efdaldir. Tarikatçıların yaptıkları gibi, raks etmek, oynamak, dönmek, el çırpmak, tef, dümbelek, ney, saz çalmak, söz birliği ile haramdır.”
Duadan sonra, onbir İhlas ve bir kerre iki Kul-e'ûzü okunur. Muhammed Ma'sûm hazretleri, namaz bitince bu duadan sonra 67 kerre de yalnız  Estağfirullah okuduğunu, ikinci cildin 80. mektubunda yazmaktadır. En sonra, yapılan duanın sonunda Sübhâne Rabbike... âyeti okunur.
Görülüyor ki, cemaatin imam ile birlikte, sessizce dua etmeleri efdaldir. Ayrı ayrı da dua yapmaları ve dua etmeden kalkıp gitmeleri de caizdir.
Sual: Cemaatle namaz kılındığında, eğer o vaktin son sünneti varsa, imam ve cemaat, bu son sünneti farz kıldıkları yerde kılabilirler mi?
Cevap: Cemaatle namaz kılındıktan sonra, imamın, son sünneti, farz kıldığı yerde kılması mekruhtur. Cemaatin, son sünneti, farz kıldığı yerde kılması mekruh değil ise de, başka yerde kılmaları müstehabdır. Müstehabı yapmayanın namazı noksan, eksik olmaz. Ancak sevabından mahrum kalır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616135 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/616135.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT