BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İlk önce öğrenilecek bilgiler

Her müminin, en önce, Ehl-i sünnet itikadını, kısaca öğrenmesi farzdır.
 
Sual: Bir Müslümanın, öncelikli olarak, ilk önce öğreneceği bilgiler hangileridir, nelerdir?
Cevap: Bu konuda Kimyâ-i se'âdet kitabında buyuruluyor ki:
“Her müminin, en önce, Ehl-i sünnet itikadını, kısaca öğrenmesi farzdır. Bundan sonra, iki şey öğrenmesi lazım olur. Biri kalp, ikincisi beden için lazım olan bilgidir.
Beden için olan bilgi ikidir. Biri yapacağı emirler, ikincisi sakınacağı yasaklardır.
Emirleri öğrenmek şöyle olur:
Sabah vakti, yeni Müslüman olan kimsenin, öğle vakti gelince abdestin ve namazın farzlarını öğrenmesi, hemen farz olur. Sünnetlerini öğrenmesi de sünnet olur. Akşam olunca, akşam namazının üç rekât olduğunu öğrenmesi farz olur.
Ramazan ayı gelince, orucun farzlarını öğrenmesi farz olur. Zengin olunca, bir sene sonra, zekâtı öğrenmesi farz olur. Haccı öğrenmesi, hacca gideceği zaman farz olur.
Evlenmek istediği zaman, nikâh bilgilerini, kadın, erkek haklarını, kadınların özür hâllerini öğrenmesi farz olur.
Bir sanata, ticarete başlayınca, bunlardaki emir ve yasakları, faizi öğrenmesi lazım olur. Hangi sanata başlayacaksa zamanın ona ait fen bilgilerini öğrenmesi farz olur.
Herkese kendi sanatını okuması, öğrenmesi farz olur. Başka sanat bilgilerini öğrenmesi farz olmaz.
Harp zamanında da askerliği ve yeni silahları yapmak, kullanmak, korunmak için, fen bilgilerini kısaca öğrenmek, her Müslümana farz-ı ayın, bunlarda ihtisas kazanmak ise farz-ı kifayedir.”
Haramları öğrenmek de herkese başka türlü farz olur. Mesela, erkeklerin ipek giydiği bir yerde bulunanların, ipek giymenin haram olduğunu öğrenmesi ve bilenlerin bilmeyenlere öğretmesi farz olur. Suni ipek giymek erkeklere de haram değildir.
Alkollü içkiler içilen, domuz eti yenilen, başkasının hakkı, faiz, rüşvet alınan, kumar oynanan yerde bulunanların, bunların haram olduğunu öğrenmesi farz olur.
Kadın erkek birlikte oturanların da mahrem ve namahrem olan kadınları ve bakması caiz olan ve olmayan kadınları öğrenmesi farz olur. Kadınların, kızların açık gezdiği, erkeklerin de dizden yukarısını açtığı yerlerde bulunan Müslümanların da örtmesi farz olan yerlerini öğrenmeleri lazımdır. Bu yerlerini açmak ve başkasının açık yerine bakmak günah olduğu gibi, bunu bilmemek de ayrı bir günahtır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
630609 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/630609.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT