BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

SANCI

Donald Trump, attığı yeni Tweet’iyle bir kere daha tartışmaların odağı oldu. ABD Başkanı, 14 Ocak’ta TS ile saatler 02.00’ye yaklaşırken şunu diyordu:
-Biz, Suriye’den çekildikten sonra Kürtlere saldırırsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz!!!
Bu sorumsuz lakırdıya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, hemen oturaklı bir cevap verdi. Sn. Kalın, şunları söylüyordu:
-Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır. Türkiye, Kürtlerle değil, teröristlerle savaşıyor. Kürtleri ve Suriyelileri tüm terör tehditlerine karşı koruyacağız. DEAŞ, PKK, PYD/YPG arasında bir fark yoktur. Onlara karşı savaşmayı sürdüreceğiz. ABD müttefiklik hukukuna riayet etmeli, teröristlerle ittifak kurmamalıdır!!!
Donald Trump, 13 Ocak günü söz konusu Tweet’i attığında saat, ABD’de akşamın 19.00’una, Türkiye’de gece yarısı 02.00’ye geliyordu. Trump, bu Tweet’i bilerek, bilhassa mı bu saatte atmıştır? O esnada Türkiye uykudadır. Döviz saldırılarını da böyle yapmışlardı. Burada borsa kapalıyken, uzak Asya’da oyunlar kurarak TL’yi geriletiyorlardı. Nitekim, sabah piyasa Tweet’i görünce dolar yükselmeye başladı.
Sn. Trump, muhtemeldir ki DEAŞ, PYD, hatta İran, Rusya ve Suriye’den de söz ettiğini hatırlatarak alınganlık yaptığımızı iddia ederek kendini savunmaya çalışacaktır. Mevzubahis Tweet’te Türkiye’yi tehdit ederken, DEAŞ’ı da bir ihlal hâlinde Irak’tan vurabileceklerini, PYD’nin de Türkiye’yi kışkırtmamasını istemekte İran, Rusya ve Suriye’nin tabii düşman olduğunu yazmıştır. Buna rağmen Türkiye’ye karşı sarf ettiği sözler ağır, fütursuz ve tehditkârdır. Bu haddi aşmışlığın tevili mümkün değildir.
Önceki çekilme karar veya kararlarıyla şu cümledeki “biz çekiliyoruz ama siz sakın ola Kürtlere saldırmayın yoksa mahvederiz!!!” denmesinin akılla, izanla siyaset ve devlet yönetmekle izah edilir bir yanı var mıdır?
Eğer, Washington açısından böyle bir kaygı veya bu yönde baskı varsa bunun mecraı Twitter olmamalıydı. Nitekim Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, başkanının hatalarını toplamak adına olsa gerek “Trump’ın Tweet’i çekilmemize engel değil!” diye ortalığı yumuşatan bir açıklama yaptı. Ama bu arada Türkiye’de canlar sıkılmış, dolar da yükselişe geçmişti.
Görüldüğü gibi karşımızda ne gün hangi saatte ne yapacağı ne diyeceği belli olmayan bir muhatap vardır. Yarın belki çok daha ağır şeyler söyleyebilir. Gerçi bu tehdit, Trump’ın Türkiye’ye karşı ilk tehdidi değildir. Buna rağmen Ankara, her anlamda teyakkuzda olmalıdır.
Bir süre önce yazdığımız bir makalede “harekât uzadıkça ayağa dolanır” demiştik. Hakikaten öyle. Uzadıkça karışıyor. Düne kadar işin içinde İdlib yoktu. Menbiç’te rejim kuvvetleri yoktu. Amerika’nın çekileceği yerlere sözümona “Arap NATO’su”nun yerleştirileceği söylentileri yoktu. Şimdi onlara ekonomik olarak yıkıma uğratılmamızdan, mahvedilmemizden bahseden ciddiyetsiz bir tehdit cümlesi de eklenmiş bulunuyor.
Bizim bir şey daha dikkatimizi çekti. Sn. Kalın, aynı yolla verdiği cevapta terör örgütlerini bir bir saydıktan sonra “biz bunlara karşı savaşımızı sürdüreceğiz!” demektedir.
Vaziyetin bir savaş hazırlığı olduğu hududa yığdığımız çok yüksek miktardaki araç, gereç, silah ve mühimmatla 80 bin mevcutlu askerden de anlaşılmaktadır.
Bir zaman evvel ne demiştik?
-Birinci Dünya Harbi bitmedi!
Cihan Devleti olmanın sancıları böyle yaşanır...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606086 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/606086.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT