BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

1 NİSAN MANZARASI

31 Mart 2019 gecesinde aylardır üzerinde biteviye konuşulan mahallî seçim sonuçları belli olacak. Sonuçlar belli olduktan sonra da gelen rakamlar üzerine yorumlar yapılacak.
Sonuçların ilanı ve yorumların devamını takip eden sabah 1 Nisan’dır. 1 Nisanlar, az olmayan bir zamandır bizde de ithal zevklerin yaşandığı gündür. “Aklımda!”, “Sobe!!!” cinsinden bir şey. Ne var ki bunlar bu topraklara mahsus çocuk oyunlarıdır.
Aslı yabancı da olsa bu sene 1 Nisan, bazı partiler için bir neşe sebebi olmayacağa benziyor. Neşe bir yana 1 Nisan onlar için kâbusa dönecektir. Bunu bilmek, -haşa- gaibden haber vermek değil, göz önünde olanı okumaktır. Siyasi manzaraya şöyle bir bakalım:
Cumhurbaşkanlığı sisteminin bir nev’i icbarı üzerine partiler, iki kümede toplanmış bulunuyor. Evvela AK Parti ve MHP ittifak etmişlerdi. Onlar, ittifak ederken beri yanda olan muhalefet partileri kazan kaldırdılar. Yapılanı “koalisyon” olarak görüyor ve düne kadar koalisyona karşı çıkanların bugün ittifak adı altında pekâlâ koalisyon yaptıklarını çığlık çığlığa kötülüyorlardı. Oysa yapılan, koalisyon değil, bir dayanışma ve iş birliğiydi. Nitekim bir süre sonra o kadar tezviratı bir kenara bırakarak onlar da ittifaka gittiler.
İki küme böylece ortaya çıkmış oldu. Ancak kümelerden biri berrak, diğeri muğlaktı. Berrak olanlar AK Parti ve MHP idi. Şeffaf ve millete ve tarihe hesap verebilir yapıdaydı.
Diğer taraf, hakikaten muğlaktı. Bir kere CHP ile İYİ Parti kolayca bir masa etrafında toplanamadılar. İkincisi bu ittifakın içinde HDP de olduğu hâlde onu hep saklı tuttular. Hâlbuki bu parti, yol arkadaşlarının güçlü olduğu yerlerde aday çıkartmayacağını açıklayarak Millet İttifakı’na destek veriyordu ve vermekte.
CHP ve İYİ Parti, Millet İttifakı’nın ana, HDP yardımcı unsurudur. SP ise dolaylı cüz’i destektir. Böylece Cumhur İttifakı’nın karşısında dört parti yer almaktadır.
Bu arada bir de sürpriz yaşandı. Saadet Partisi’nin HDP ile ittifaka girmesi belki sürpriz değildi, olsa bile çok şey ifade etmiyordu. Ama DSP’nin hiç umulmadık ve beklenmedik şekilde CHP’nin karşısına dikilmesi, CHP’den oraya akış olması, genel başkanının ana muhalefet partisiyle genel başkanına zehir-zemberek tenkitler yöneltmesi kelimenin tam manasıyla sürprizdir. Bu seçimde DSP’nin CHP küskünleriyle hatırı sayılır bir oy alması hâlinde CHP için bölünme dâhil her sonuç beklenebilir. Keza 31 Mart, CHP parti içi muhalefetinin Kemal Kılıçdaroğlu’na tanıdığı son avanstır. Açık ve net olarak görülüyor ki 1 Nisan, CHP için neşe değil, kavga başlangıcıdır. Şu vaziyete bakmalı ki AK Parti, mitinglerinin yarısını tamamlarken CHP daha yeni kıpırdamaktadır. Parti içi muhalefet, bunu yarın genel merkeze sorar.
1 Nisan’da CHP’yi zafer beklemiyor. Büyük bir galibiyet de beklemiyor. 31 Mart gecesinde ışıkları erkenden sönmüş ana muhalefet genel merkezini 1 Nisan’da isyanlar bekliyor.
İYİ Parti’yi konuşmaya bile gerek yok. En sağlam olduğu Mersin’de belediye başkanının adaylık müracaatını vaktinde yapamama, ipi çeken son sebep oldu. 1 Nisan 2019 İYİ Parti için sonun başlangıcıdır. Bu defa zincirli vekiller, bile Meral Akşener’i geri getiremez. Aksine; parti, tez zamanda olağanüstü kongreye giderek kendini fesheder. Bazı vekil ve belediye başkanları MHP’ye döner, bazısı CHP’ye girer, bazısı evine gider.
SP’yi konuşmaya bile gerek yok. HDP’ye gelince. O, artık hiçbir zaman Türkiye partisi değildir. Bu millet, böyle bir şansı 2015’te verdi fakat dağın vesayetinden çıkmayan bu parti yönetimi, o treni kaçırdı. HDP de ufalanıp zamanla biter.
1 Nisan’ın galibi, Cumhur İttifakı olacaktır. Ancak; zaferin sahiplerinin Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli olacağına şüphe yoktur.
1 Nisan’da Türkiye gülecektir.
Kedere gark olacaklarsa olur. Zira denmiş ki:
-Tarih, kaza ve kaderdir!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606767 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/606767.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT