BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

BEŞİNCİ HAREKÂT

Suriye’nin kuzeyindeki askerî harekâtımız, Fırat Kalkanıyla başlayarak 2016’dan bu yana ortalama iki yıla yakın fasılalarla devam etmekte… Kuzey Irak’taki Pençe Harekâtımız ise 2019’dan beri yine münasip aralıklarla devam ediyor. Nitekim Mehmetçik el’an Pençe-Kilit Harekâtındadır. Suriye’nin kuzeyinde evvela Tel Rifat ile Menbiç’e, bilahare bu iki yerleşim yeriyle Ayn el-Arab ve Ayn İsa dâhil dört sahaya yapılacak olan 30 km derinliğindeki 5. Harekât ise her ân başlayabilir…

5. Harekâtın yapılma sebebi, Fırat’ın batısını terörden temizleyerek bu toprakları, sahibi olan Suriyelilere iade etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Harekâtın yapılacağına dair ilk işareti, 23 Mayıs 2022’de vermişti. "Hazırlıkların titizlikle devam ettiği"ni ise önceki gün Kızılcahamam’da açıkladı.

İlk harekât işaretinin verilmesiyle konuya dair son konuşma arasında iki haftaya yakın bir zaman geçmiş bulunuyor. "Harekât, neden önceden duyuruldu?!" diye tenkitler de işitildi. Öncelikle şunu unutmamalı ki böylesi büyük meseleler, iktidar-muhalefet hadisesi değildir. Bunlar devlet siyasetidir. Devlet aklıyla düşünülür, başlanır ve yürütülür:

Ne zaman,

Nasıl,

Nerede,

Hangi sürede,

Hangi unsurlarla,

Hangi silahlarla?

Harekâtın yapılacağı kararı verilir…

Harplerin bir de psikolojik tarafı vardır. Öyle tahmin ediyoruz ki Sn. Cumhurbaşkanı, hedefteki unsurlarla onlara kol-kanat gerenlerin ne yapacaklarının ortaya çıkması için ve belli bir plan dâhilinde 5. Harekâtı önceden duyurdu. Harekâta titizlikle hazırlandığımız haberinin taktik icabı söylenmiş olması mümkündür. Harekât için olması gereken hazırlıklar aşağı-yukarı yapıldıktan ve geriye sadece düğmeye basma kaldıktan sonra Sn. Erdoğan, bu işareti vermiş olabilir.

Bizim savaş tarihimizde "Hilal Harekâtı" denen bir harp hilemiz vardır. Ordumuz, çarpışmaların başında korkup kaçar gibi ric’at eder, geri çekilir. Yanılan düşman, bunu bir fırsat bilerek ordumuza saldırır. Saldıran muharip güç iyice yaklaşınca kuvvetlerimiz, hilalin iki ucunu kapatarak düşmanı çembere alır ve mağlup eder.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işareti verdi ve Türk Ordusu, istihbarat ve devlet teyakkuza geçerek beklemeye başladı. Bakalım kim ne yapacak? Kim kiminle olacak? Eteklerden hangi taşlar dökülecek? Bu Harekât yapılacak, öncelikle Fırat’ın batısı terör örgütlerinden temizlenecekti. Harekâtın bugünlere alınmasındaysa Moskova’nın bir kararı tesirli oldu. Rusya, Ukrayna’da beklenmedik bir mukavemetle karşılaşmıştı. Bu yüzden Menbiç’teki kuvvetlerini çekerek Ukrayna cephesine aktardı.

Ancak!

Gitmişti fakat yeniden gelebilirdi.

Diğer yandan ABD, İran ve Suriye vardı…

Kim ne yapacak ve kim kiminle omuz omuza olacaktı?

Sabırla beklenerek bu sorular çözüldü:

Rusya iki gün önce Menbiç kırlığındaki El Sadiyah Üssüne asker sevk etti. Ayn İsa, Ayn el-Arab ve Tel Temir’deki asker sayısını arttırdı. Ayrıca Kamışlı’ya Pentsir 51 hava savunma sistemi mevzilendirdi.

ABD’nin PKK/YPG’ye silah götüren 30 tırlık konvoyu, Irak’tan Suriye topraklarına girdi.

İran ve Esad rejimi, PKK/PYD ile Suriye Millî Ordusu’nun çatıştığı Ayn İsa çevresine tank, top, ağır silahlar yerleştirip, asker takviyesi yaptılar.

Diğer yandan PKK/PYD, Tel Rifat’ta Suriye bayrağını çekti…

Bu gelişmeler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin icra edeceği 5. Harekâtın başlama saatinin geldiğinin habercisidir kanaatindeyiz. Harekâtın önceki 4 Harekâttan daha şümullü ve vurucu olacağını düşünüyoruz. Her hareket eden unsur düşman sayılacaktır.

Yunanistan’ın üstümüze saldırılması da boşuna değildir.

Ankara’nın dikkati dağıtılmak istenmekte.

Boşa gayret!

Ne yapılırsa yapılsın; güney hudutlarımız teslim edilmeyecek, Yunanistan ve terör devletinin çevirmesiyle Türkiye bir açık hava hapishanesi olmayacak, Sevr, tarihin çöplüğünden geri gelmeyecektir…

Harekât, 5. olacak fakat bu harekât, son zaferimiz olmayacaktır. 24 Ağustos 1516’da Büyük Türk Hükümdarı Yavuz Sultan Selim’in kılıcıyla aynı topraklara Mercidâbık Zaferi’nin imzasını atıyorduk…

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
628086 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/628086.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT