BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İlmihâl bilgilerini öğrenmenin ve öğretmenin önemi...

Salim Köklü
Facebook
 
 
Ecdadımız, her zaman toplanıp, ilmihâl kitaplarını okurlar, lazım olan iman, ibadet ve ahlak bilgilerini öğrenirlerdi. 
 
Herkesin bilmesi ve yapması gereken iman, ibadet ve ahlak ile ilgili bilgilere ilmihâl bilgileri denir. Bu bilgileri anlatan kitaplara ilmihâl kitapları denir. İslam dinini doğru öğrenmek isteyenlerin, ilmihâl kitaplarını okumaları lazımdır. Kur’âna ve sünnete uymak, ilmihâl kitaplarına uymak demektir. Bu kitaplardaki bilgiler, Kur’ân-ı kerimin ve hadis-i şeriflerin açıklamalarıdır.
Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem; “İlim öğrenmek her Müslüman erkek ve kadın üzerine farzdır” buyurmuştur. Burada öğrenilmesi istenilen bilgiler, ilmihâl bilgileridir. İlmihâl kitapları, bu bilgileri herkesin kolayca anlayacağı şekilde anlatmaktadır
Büyük İslam âlimi İbni Âbidin “rahmetullahi aleyh” buyuruyor ki: “Her Müslüman erkek ve kadının, ilmihâl bilgilerini öğrenmesinin farz olduğunu, âlimler söz birliği ile bildirdi. Her Müslüman kadının, hayız ve nifas bilgilerini öğrenmesi farzdır. Erkeğin de evleneceği zaman, hayız ve nifas bilgilerini öğrenmeleri lazımdır.” (Menhel-ül Vâridîn)
Dört hak mezhep olan Hanefî, Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezhebi âlimlerine Ehl-i sünnet âlimleri denir. Ehl-i sünnet âlimleri, böyle ilmihal kitapları yazmışlar. Dört hak mezhebin her birine ait ilmihâl kitabı vardır.
Dinini seven ve kayıran insanların, ilmihâl bilgilerini, imanı yani Ehl-i sünnet itikadını, farzları, haramları, abdest, namaz ve gusül bilgilerini öğrenmesi ve çoluk çocuğuna öğretmesi birinci vazifesidir. Çocuklarına ilmihal bilgilerini öğretmeyen, onlara karşı dinî ve insanî vazifesini yapmamış olur. Bunlar öğrenilmedikçe, Müslümanlık olamaz, iman elde tutulamaz. Resûlullah efendimiz, (İlim bulunan yerde Müslümanlık vardır. İlim bulunmayan yerde Müslümanlık kalmaz) buyurdu.
İlmihal bilgilerini öğrenen, dinde ölçü sahibi olur. Doğruyu yanlışı birbirinden ayırır. Dînî konularda konuşanların doğru mu yanlış mı konuştuğunu bilir. İlmihâlini öğrenmeyen ve çocuklarına öğretmeyenler, iman ve ibadet konusunda hata etmek ve yanlış yollara sapmak tehlikesindedirler. 
Ecdadımız, her zaman toplanıp, ilmihâl kitaplarını okurlar, lazım olan iman, ibadet ve ahlak bilgilerini öğrenirlerdi. Çocuklarına Kur’ân-ı kerim okumasını öğretirlerdi. Ancak, böyle Müslüman kaldılar. İslamiyet’in zevkini aldılar. Bu saadet ışığını, bizlere doğru olarak ulaştırabildiler. Bizim de Müslüman kalmamız, yavrularımızı, içimizdeki ve dışımızdaki itikadı bozuk kimselere kaptırmamamız için, ilk ve en lüzumlu çare, her şeyden önce Ehl-i sünnet âlimlerinin hazırladığı ilmihâl kitaplarını okumak, okutmak, öğrenmek ve öğretmektir. [Hakikat Kitabevi’nin yayınladığı Tam İlmihal Seâdet-i Ebediyye  ve İslâm Ahlâkı, çok kıymetli  ilmihâl kitaplarıdır.]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615602 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/615602.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT