BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ömrü boş, faydasız şeylerle geçirmemeli!

Fırsat ganimettir. Ömrün tamamını faydasız işlerle telef etmemeli, Hak teâlânın rızasına uygun şeylere harcamalı!
 
Din büyüklerimiz buyuruyorlar ki: "Gafletten kurtulmak için, gafletten kurtulanlarla beraber olmalıdır."
İmam-ı Rabbani hazretleri de bu hususta buyuruyor ki:
“Bu zamanınız fırsattır. Fırsat da büyük nimettir. Sıhhat ile ve üzüntüsüz geçen vakitler, bulunmaz ganimettir. Her saati Allahü teâlâyı zikretmek ile geçirmelidir. Resulullahın bildirdiğine uygun olan her iş, hatta alışveriş bile zikir olur. O hâlde, her hareketin, her duruşun, Resulullahın bildirdiğine uygun olması gerekir. Böylece, hepsi zikir olur. Zikir demek, gafletten uzaklaşmak, yani, Allahü teâlâyı hatırlamaktır. İnsan her hareketinde, her işinde, Allahü teâlânın emrini ve yasağını gözetince, emir ve yasakların sahibini unutmaktan kurtulur ve daima zikretmiş olur.
Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
(Yemeği Allah’ın zikri ile [İbadet ederek ve Allah yolunda çalışarak] eritin. Yer yemez yatmayın; kalbiniz katılaşır.) [Ebu Nuaym]”
Yine İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
“Fırsat ganimettir. Ömrün tamamını faydasız işlerle telef etmemeli, Hak teâlânın rızasına uygun şeylere harcamalı! Beş vakit namazı, tadil-i erkan ile ve cemaat ile kılmalı, teheccüd namazını elden kaçırmamalı, seher vakitlerini istiğfarsız geçirmemeli, gaflet uykusuna dalmamalı, ölümü düşünmeli, ahiret hâllerini gözetmeli.”
Ölmek felaket değil, öldükten sonra başa gelecekleri düşünmemek felakettir.
İnsan gaflet hâlinden kurtulmak için, Allahü tealayı, ölümü unutmamalı, Allahü tealanın emirlerine ve yasaklarına uyma gayreti içerisinde olmalı.
İslam âlimleri buyuruyor ki:
İnsanlar, İslamiyet’e yani Allahü teâlânın emirlerine ve yasaklarına uymadıkları için ve İslâm dininin gösterdiği rahat ve huzur yolundan ayrıldıkları için, dünyada bereket kalmadı. Rızıklar azaldı. Tâhâ sûresinde yüzyirmidördüncü âyet-i kerimesinde meâlen (Beni unutursanız rızklarınızı kısarım) buyuruldu. Bunun için, iman rızkı, sıhhat rızkı, gıda rızkı, insanlık ve merhamet rızkı ve daha nice rızıklar azaldı. (Hâşâ, zulmetmez kuluna hüdası, herkesin çektiği kendi cezası) sözü Nahl sûresinin otuzüçüncü âyetinden alınmıştır...
Bugünkü küfür karanlıkları,  Allahü tealayı, Peygamberi  "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem", İslamiyet’i unutmanın bereketsizlikleri ve sıkıntıları içinde, insan, gece gündüz, kadınlı erkekli çalışıp, bir ailenin nafakasını, rahat yaşamasını temin edemez hâle gelmiştir. Allahü teâlâya inanmadıkça, Onun bildirdiği İslam dinine uymadıkca, Onun Peygamberinin güzel ahlakı ile bezenmedikçe, beş vakit namazı vaktinde kılmadıkça, dalalet, felaket akıntısını durdurmak imkânsızdır. [İslam Ahlakı Kitabı.119]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620582 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/620582.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT