BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hakiki Müslüman nasıl olur?

 
Hakiki bir Müslüman; güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür, hasreti çekilen insandır. Yanına gelen rahatlar. 
 
Hakiki Müslüman, Ehli sünnet itikadındadır. Allahü teâlânın emirlerine uyar, yasak ettiklerinden sakınır. Dinine, anasına, babasına, hocasına, büyüklerine saygılı, küçüklerine şefkatlidir. Lüzumsuz şeylerle uğraşmaz. Faydalı şeylerle meşgul olur. Vaktini boş geçirmez. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Allahü teâlânın bir kulunu sevmediğinin alameti, mâlâyani [dinine ve dünyasına yaramayan boş işler] ile meşgul olmasıdır.) [Mektubat-ı Rabbani]
Hakiki Müslüman, ibadetini tam yapar. İbadetini, yalnız laf olsun veya yasak ortadan kalksın diye yapmaz. İbadetini, büyük bir arzu, istek, sevgi ile yapar. Allahü teâlâdan korkmak demek, Onu çok sevmek demektir. İnsan, nasıl çok sevdiği bir kimsenin üzülmesini istemez ve onu üzeceğim diye korkarsa, hakiki Müslüman da ibadetlerini, Allahü teâlâya olan sevgisini ispatlayacak bir şekilde yapar. Allahü teâlânın verdiği nimetlere olan şükran borcunu, Onu çok severek ve Ona candan ibadet ederek ödemeye çalışır.
Hakiki bir Müslüman; güler yüzlü, tatlı dilli, doğru sözlüdür, hasreti çekilen insandır. Yanına gelen rahatlar. Kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de ister. Fitne çıkarmaz. Kusur arayıcı değil, kusur örtücüdür. Öfkesine hâkimdir. Yumuşak huyludur. Resûlullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” buyurdu ki:  (Kendisine yumuşaklık verilen kimseye dünya ve ahiret iyilikleri verilmiştir.) [Tirmizî]
Hakiki Müslüman hem temiz olur hem de sıhhatine çok dikkat eder. Bir "zehir" olan alkollü içkileri içmez. Zararlı şeyleri yemez, içmez ve kullanmaz.
Müslüman, son derece mütevazıdır. Kibirlenmez. Gıybet, dedikodu yapmaz. Allahü teâlânın kullarına merhametlidir. Onlara ikram eder. İktisada riayet eder, tutumlu olur, israf etmez. Bugünün işini yarına bırakmaz. Kendisine başvuran herkesi dinler ve imkân buldukça yardım eder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Bir kimse, din kardeşinin bir işini yaparsa, binlerle melek o kimse için dua eder. O işi yapmaya giderken, her adımı için bir günahı affolur ve kendisine kıyamette nimetler verilir.) [İbni Mâce]
Hakiki bir Müslüman, çocuklarına itikat ve amel bilgilerini, Kur’ân-ı kerim okumayı öğretir. Sevgili Peygamberimizin "sallallahu aleyhi ve sellem” hayatını, Eshab-ı kiramın “aleyhimürridvan”, dört hak mezhep imamlarının, Evliya-yı kiramın ve ecdadın “aleyhimürrahme” sevgisini onların kalplerine yerleştirir.
Hakiki bir Müslüman, din bilgilerini, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından öğrenir. Bu kitapları okumayı büyük bir nimet bilir. Okuduklarını, öğrendiklerini yapmaya çalışır. Başkalarının da öğrenmesine yardımcı olur. Hiç olmazsa böyle kitaplardan hediye eder.
Hakiki Müslüman vakurdur, kibardır. Ailesini ve vatanını sever. Peygamberimiz “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” (Vatan sevgisi imandandır) buyurmuştur. 
Hülasa, hakiki Müslüman Allahü teâlâya ve kullarına karşı vazifelerini yerine getiren, kendisine, ailesine, vatanına, milletine faydalı olan kimsedir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621689 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/621689.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT