BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Gönüllere gömülecek neferler

Yetenekli Kalemler
Facebook
 
Türkiye’deki bütün kavramlar birbirine karıştı. Öyle bir ülke olduk ki, kimsede herhangi bir doğrunun takibini yapacak şevk ve gayret göremiyorsun. TV yorumcuları, gazete yazarları öyle kelimler kullanıyorlar ki, öz Türkçe. Evvela birer fert, birer vatandaş olarak kendimize bakalım. Ayna hiç de öyle güzel şeyler göstermiyor. Bütün davranışlarımızda birçok saikler belirleyici rol oynuyor. Menfaat, bütün çıkarlar değerlerimize ayarlanmış. Ucu bize dokunmayan, en azından öyle zannedilen bütün yanlışlıklara herhangi bir tepkimiz yok. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” sözü hayat düsturumuz olmuş sanki. İyi de yılanlar palazlanıp sıra bize geldiğinde iş işten geçmiş olacak. Ahlaki değerlerimizi kaybetmenin sonuçlarını çok ağır ödüyoruz, ödeyeceğiz de.
Toplum kanaat liderlerini kaybedince, şahsiyet olmaktan maalesef gittikçe uzaklaştık. Cemiyet çıkarcı insan güruhundan ibaret hâle geldi. Pek muhtemeldir ki, bu yazımızı okuyan kimselerin birçoğu “kaht-ı rical” kelimesinin ne manaya geldiğini bilmez, hatta duymadı. Zira bilselerdi böyle bir yazı kaleme almaya belki de gerek kalmazdı. Hazır son zamanlarda Osmanlı merakı artmışken söyleyelim. Bunda kimsenin suçu yok. Suç, yıllardır şamata peşinde koşanlar, bu “Osmanlıca”, “Arapça”, “Farsça” kelimelerdir deyip kazımadık kelime bırakmayan dil düşmanlarında.
Neyse gelelim “kaht-ı rical” terkibine. Osmanlı, iki kelimeden oluşan bu terkibin ne manaya geldiğini iyi idrak etmiş. “İla-yı kelimetullah” bayrağını ancak bu şuura ermiş kimselerin taşıyacağını keşfetmiş. Kaht-ı Rical, “kaliteli, yetişmiş adam kıtlığı” demektir. Değerli devlet ve siyaset adamlarının yokluğu demektir. Bunu bu ülke yıllar yılı yaşadı… Ama inşallah artık kaht-ı rical devrini de aşıyor devletimiz… Nasıl ki Osmanlı “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” diyerek girdiği her oyuna kellesini koymuş. Şimdi de bu vasıfta, insan yetiştirecek, bu riski alabilecek devlet ve siyaset adamlarımız var… Daha önceki yazılarımızda demiştik; “kimileri toprağa, kimileri gönüllere gömülür...”
Soruyoruz: Nerede gönüllere gömülecek neferler?!.
            Mehmet Can
 
 
ŞİİR
 
    Dizilerde belli oluyor
 
Sokaklarda suçlu aramayalım,
Dizilerde her şey belli oluyor.
Boşuna bir güçlü aramayalım,
Dizilerde her şey belli oluyor.
    
Serseri orada, berduş orada,
Sızanlar orada, sarhoş orada,
Tacizler orada fuhuş orada,
Dizilerde her şey belli oluyor.
 
Ne gelirse gelir garip başına,
Soğuk su katmayın pişmiş aşına,
Uzaklarda aramayın boşuna,
Dizilerde her şey belli oluyor.
           
Barınağı olmuş rıhtımlar sahil,
Her tarafı cahil kaynıyor, cahil.
Rollerde tiyatro sinema dâhil,
Dizilerde her şey belli oluyor.
 
'Nöbetçi Şair’im, bitmez bu hiddet,
Daha devam eder uzun bir müddet,
Belki de bu yüzden kadına şiddet,
Dizilerde her şey belli oluyor...
 
       "Nöbetçi Şair" Şahin Ertürk
 
 
 
SAĞLIK OLSUN
 
TAHİN PEKMEZ: Havaların yavaş yavaş mevsim normallerine dönmesi ve sıcakların geride kalmasıyla birlikte vücudun enerjiye ihtiyacı artmaya başladı. Bu vesileyle hem enerji veren hem de birçok açıdan vücuda fayda sağlayan tahin pekmez konusunu özetleyeceğiz...
Susamın ezilmesiyle birçok farklı alanda tüketilen tahin, pekmezle karıştırıldığı zaman vücuttaki zehri ortadan kaldırır. 1- Kansere karşı kalkan görevi görür. 2- İdrar söktürücü etkiye sâhiptir. 3- Cildin taze ve güzel kalmasını sağlar. 4- Bağışıklık sistemini güçlendirir. 5- Göz rahatsızlıklarına iyi gelir. 6- Damar tıkanmasını önler. 7- Yaraları kolayca iyileştirir. 8- Alzheimer'a iyi gelir. 9- Vücuda gerekli olan E vitaminini sağlar. 10- Su katılmazsa kolay kolay bozulmaz. 11- Nefes almakta zorlananlara ve bronşite iyi gelir. 12- Anne sütünü arttırır. 13- Çocukların zekâsını arttırır. 14- Kan yapar. 15- Enerji verir. 16- Sade yenirse mideye iyi gelir. 17- Tok tutar.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615276 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/615276.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT