ABD TikTok'u yasaklayan yasayı onayladı

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
ABD TikTok'u yasaklayan yasayı onayladı

Dünya Haberleri  / Türkiye Gazetesi

ABD Meclisi, TikTok'u ülkede yasaklayacak yasa tasarısını kabul etti. Eğer senatoda kabul edilirse Joe Biden'ın tek bir imzası ile TikTok yasaklanacak.

ABD'den Türkiye'de de birçok kullanıcısı olan Tiktok'a yönelik dikkat çeken karar geldi. Çin merkezli Tiktok ile savaşını sürdüren ABD, platformun yasaklanmasını içeren yasaya onay verdi.

ABD TİKTOK'U OYLADI

ABD Temsilciler Meclisi bugün sosyal medya platformu TikTok için oylama yaptı. Mecliste yapılan oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu TikTok’un ABD’deki varlıklarının başka bir şirkete satılmaması durumunda ülkede yasaklanmasını içeren yasa tasarısı 58’e karşı 360 oyla kabul edildi.

ABD TikTok'u yasaklayan yasayı onayladı - 1. Resim

BIDEN ONAYLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısı, Senato'daki oylamanın ardından Biden'ın onayına sunulacak.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul oylamanın ardından yaptığı açıklamada, Bu tasarı Amerikalıları ve özellikle de Amerikalı çocukları TikTok uygulamasındaki Çin propagandasının kötü etkisinden koruyor. Bu uygulama Amerikalıların telefonlarında bir casus balonudur“ dedi. ABD Başkanı Biden ise, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Eğer yasayı geçirirlerse, onaylayacağım“ şeklinde konuşmuştu.

SATILMAZSA TİKTOK KALICI OLARAK YASAKLANACAK

Tasarı yasalaşırsa, popüler video paylaşım uygulamasının Çinli sahibinin bir alıcı bulmak için dokuz ayı olacak, satış devam ederken olası bir üç aylık uzatma ile ya da bir yasakla karşı karşıya kalacak.

ABD TikTok'u yasaklayan yasayı onayladı - 2. Resim

Geçtiğimiz aylarda ABD'de TikTok'a genel bir yasak getirme yasa tasarısı gündeme gelmişti ve şimdi ABD Kongresi'nin onayıyla bir sonraki aşamaya geçildi. Ancak platform hemen engellenmiyor; bunun yerine Çin bağlantılı ana şirket ByteDance'a TikTok'u satması için bir süre veriliyor. Eğer bu süre içinde satış gerçekleşmezse, TikTok ABD'de kalıcı olarak yasaklanacak.

TİKTOK KULLANICILARINDAN YARDIM İSTEDİ

TikTok, bu duruma karşı mümkün olan tüm yasal haklarını kullanacağını açıklamıştı. Yasakla karşı karşıya kalan platform, bu nedenle ilginç bir adım atmıştı: Kullanıcılara telefonlarına "Platformun kapatılmasını durdurun." başlıklı bir bildirim göndererek, platformun kapanmasını engellemeleri için yardım istemişti.

TikTok, uzun bir metin attığı bu bildirimde şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kongre TikTok'u tamamen yasaklamayı planlıyor. 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü elinden alınmadan önce sesinizi yükseltin. Bu yasak milyonlarca işletmeye zarar verecek, ülke çapında sayısız içerik üreticinin geçim kaynaklarını yok edecek ve sanatçıları büyük bir takipçi kitlesinden mahrum bırakacak. Kongre'ye TikTok'un sizin için ne anlama geldiğini bildirin ve HAYIR oyu vermelerini söyleyin." 

Şirket, ABD'deki kullanıcılara "Senatörünüze TikTok'un sizin için ne kadar önemli olduğunu söyleyin" ve "TikTok yasağına hayır oyu vermelerini isteyin" tarzında uygulama içi mesajlar/bildirimler göndermeye başlamıştı. Bugün Elon Musk da 181 milyon takipçiye ulaşan X hesabından bu konuya dikkat çekerek, "ABD'nin TikTok'u yasaklamaması gerektiğini düşünüyorum, çünkü bu Amerika'nın her zaman savunduğu ifade özgürlüğüne aykırı olur, faydalı bile olsa." şeklinde paylaşım yaptı."

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Khanturk21 Nisan 2024 02:20

Darısı Türkiye'nin başına... Böylesine rezalet ve insanların yozlaşmasına sebep olan sosyal medya uygulamaları, ülkemizde de derhal yasaklanmalı.

Irfan oto20 Nisan 2024 20:50

Özgürlükler ülkesi ABD hadi ordan maskeniz düştü menfaat için sizin için her şey mubah

Sonraki Haber Yükleniyor...