Doktorlar ayaklandı, sağlık sistemi çöktü! Hükümet rest çekti, göreve dönmeyenler tutuklanacak

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Doktorlar ayaklandı, sağlık sistemi çöktü! Hükümet rest çekti, göreve dönmeyenler tutuklanacak

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Güney Kore'de greve giden 10 bin stajyer doktordan sadece 294'ünün 'göreve dönün' çağrısına uyduğu ve işbaşı yaptığı açıklandı. Görevine dönmeyen doktorlar hakkında yasal işlem başlatılacak. İddianame hazırlanması durumunda ise doktorların tutuklanması gündemde.

Güney Kore hükümeti, tıp fakültelerinde kontenjanı artırmak için harekete geçti, stajyer doktorlar ayaklandı. 20 Şubat'ta greve başlayan doktorlar, sağlık sisteminde büyük aksamalara neden oldu. Grev döneminde ameliyat gibi ciddi medikal operasyonlar yapılamazken, hükümet 'göreve dönün' çağrısında bulundu.

Hükümetin çağrısında doktorlara verilen süre doldu. Güney Kore Sağlık Bakanlığı, grevdeki yaklaşık 10 bin stajyer doktordan sadece 294'ünün kendilerine tanınan sürenin son gününde işbaşı yaptığını açıkladı. Stajyer doktorların evlerini ziyaret ederek işe geri dönüş emirlerini elden ileten Sağlık Bakanlığı görevlileri, bu emre uymayan doktorlar hakkında yasal işlem başlatacak.

TELEFONLARI KAPATIP DÖNÜŞ EMRİNİN ULAŞMASINI ENGELLEDİLER

Güney Kore hükümeti, daha önce kısa mesaj yoluyla gönderilen emir ile doktorları göreve çağırmış ancak binlerce stajyer doktor telefonlarını kapatarak işe dönüş emrinin kendilerine ulaşmasını engellemişti.

Güney Kore Sağlık Bakanı Cho Kyoo-hong, "İş yerlerini terk eden stajyer doktorları perşembe gününe kadar görevlerine geri dönmeye çağırıyoruz. Eğer dönerlerse önceki eylemlerinden dolayı sorumlu tutulmayacaklar" ifadelerini kullanmıştı.

Cho, mart ayına kadar göreve dönmeyen doktorların lisanslarının askıya alınacağını ve haklarında yasal işlem başlatılacağını açıklamıştı. İşe dönmeyen doktorlar haklarında 'görevi ihmal' suçlamasıyla iddianame hazırlanması durumunda tutuklanabileceği de kamuoyuna yansımıştı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...