Slovenya'dan 'Filistin Devlet'i hamlesi! Tanıma kararı aldı

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Slovenya'dan 'Filistin Devlet'i hamlesi! Tanıma kararı aldı
Slovenya, Filistin, Haber

Dünya Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Son dakika haberleri... İspanya, Norveç ve İrlanda'nın ardından Slovenya'dan da Filistin'in devlet olmasına ilişkin kararını Parlamanto'ya sundu.

İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Filistin Devleti'ni resmi olarak tanımasının ardından bir AB ülkesi daha soykırıma karşı çıkarak Filistin Devleti'ni tanıyacaklarını duyurdu. Parlamento'ya sunulan kararın oylaması Salı günü yapılacak.

Slovenya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, "Slovenya hükümeti bugün Filistin'in bağımsızlığının ve egemenliğinin tanınmasına ilişkin kararı kabul ederek Ulusal Meclis'e sundu" ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU? 

Bu haftanın başında Norveç, İspanya ve İrlanda da Filistin'i devlet olarak tanıdıklarını açıklamıştı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, tüm taraflarca kabul edilmediği sürece 1967 sınırlarındaki değişiklikleri kabul etmeyeceklerini vurgulamıştı.

Avrupa Birliği'nin 27 üyesinden İsveç, Kıbrıs, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan halihazırda bir Filistin devletini tanımış durumda. Malta da yakında bu kararı takip edebileceğini söyledi.

Bu ay, BM Genel Kurulu'nun 193 üyesinden 143'ü, sadece devletlerin yapabileceği bir şey olan Filistin'in BM'ye katılması yönünde oy kullandı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...