Tamas Sulyok Macaristan'ın yeni Cumhurbaşkanı oldu

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Tamas Sulyok Macaristan'ın yeni Cumhurbaşkanı oldu

Dünya Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Macaristan'da Cumhurbaşkanı Katalin​​​​​​​ Novak çocuk istismarından hüküm giyen adamı affettiği için eleştirilmiş, skandal kararın ardından da "hata yaptığını" belirterek istifa etmişti. Bugün Macaristan Parlamentosu Novak'ın yerine geçecek ismi seçti. Buna göre Tamas Sulyok Macaristan'ın yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Macaristan'da eski Cumhurbaşkanı Novak'ın çocuk istismarından hüküm giyen eski bir yurt müdürünü affetmesi ülkeyi karıştırmış, eleştirilerin ardından Novak hata yaptığını söyleyerek istifa etmişti.

Novak'ın istifasından 2 hafta sonra Macaristan parlamentosu yeni Cumhurbaşkanını seçti.

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI, CUMHURBAŞKANI OLDU

Anayasa Mahkemesi başkanı 67 yaşındaki Tamas Sulyok, oy çokluğu ile yeni Cumhurbaşkanı oldu.

SKANDAL KARAR ÜLKEYİ KARIŞTIRMIŞTI

Novak, çocuk istimarı davasından hüküm giyen eski bir yurt müdürünü cumhurbaşkanlığı affıyla serbest bırakmış, kararın ortaya çıkmasının ardından istifa etmesi yönünde yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. 

Tamas Sulyok Macaristan'ın yeni Cumhurbaşkanı oldu - 1. Resim

Muhalefetteki Demokratik Koalisyon, Novak'a karşı etik soruşturma başlatmış, aynı kararnameye imza atan Adalet Bakanı Judit Varga da eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Baskılara daha fazla dayanamayan Novak ve Varga skandal kararın ardından istifa etmişti.

 

 

 

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...