Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Bakan Şimşek'ten 'kira artışı' açıklaması: Önüne geçilecek

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Bakan Şimşek'ten 'kira artışı' açıklaması: Önüne geçilecek
Bakan Şimşek, Kira Artışı, Konut Fiyatları, Haber

Ekonomi Haberleri  / Anadolu Ajansı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'li milletvekilinin kira artışlarına yönelik soru önergesine cevap verdi. Gerçek kira artışını açıklayan Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu açıkladı. Konut fiyatlarındaki artışın önüne geçileceği belirten Şimşek, bunun için konut arzının artırılacağını ve yeni projelerin geliştirileceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesine cevap verdi.

Şimşek, 2018'in Kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirterek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktardı.

Şimşek, 2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini ifade etti.

"ÖNÜNE GEÇİLECEK"

Kira ve konut fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için adımlar atacaklarını söyleyen Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

"Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır."

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...