Bakan Tunç'tan 'Diamond Tema' açıklaması! "Soruşturmadan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler haksız"

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Bakan Tunç'tan 'Diamond Tema' açıklaması! "Soruşturmadan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler haksız"

Gündem Haberleri

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed'le ilgili tepki çeken ifadeler kullanan içerik üretici Diamond Tema hakkında bir açıklama daha yaptı. Bakan Tunç, "İfade özgürlüğü sınırlarını aşan, karalayıcı ve çirkin ifadelerin kullanılması nedeniyle başlatılan adli soruşturmalardan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler, haksız eleştirilerdir." dedi.

'Yer6' isimli bir YouTube kanalında Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed ile ilgili çirkin ifadeler kullanan Diamond Tema hakkında harekete geçilmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, resen soruşturma başlatıldığını duyururken, "İslam dini ve sevgili Peygamberimizle ilgili kullanılan tahrik edici, çirkin ve provokatif ifadeler asla kabul edilemez." ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Tunç, bugün bir açıklama daha yaptı ve Diamond Tema ile ilgili soruşturma kararının alınmasıyla ilgili eleştirilerde bulunanlara tepki gösterdi.

"Son zamanlarda bazı sosyal medya mecraları ile basın yayın organlarında peygamber efendimize yönelik ifade özgürlüğü sınırlarını aşan, karalayıcı ve çirkin ifadelerin kullanılması nedeniyle başlatılan adli soruşturmalardan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler, haksız eleştirilerdir." diyen Bakan Tunç, "Bu tür düşünce açıklamalarının suç olup olmadığını değerlendirecek olan soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcılarımız, kovuşturma aşamasında da tarafsız ve bağımsız mahkemelerimizdir." diye konuştu.

BAKAN TUNÇ'TAN 'DIAMOND TEMA' AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti demokratik toplumlarda olmazsa olmaz şartlardandır. 

Devletler iç hukuklarında bu özgürlüğü sağlamaya çalıştıkları gibi, uluslararası hukuk düzenlemelerinde de bu hak koruma altına alınmıştır. 

Anayasamızın 25 ve 26’ncı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10’uncu, BM Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin 19’uncu Maddelerinde bu hakkın kullanılması ve hangi sınırlamalara tabi tutulacağı düzenlenmiştir.

Anayasamızda ve tüm uluslararası hukuk düzenlemelerinde, Herkesin , düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahip olduğu, bu hürriyetin resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsadığı belirtilmekte, Bu hürriyetlerin kullanılmasının millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması, Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkalarının şöhret veya haklarının, özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevinin gereğine uygun olarak yerine getirilmesi amaçlarıyla sınırlanabileceği belirtilmiştir. 

"SORUŞTURMA İÇİN YAPILAN ELEŞTİRİLER HAKSIZ"

Sosyal medya ve bazı basın yayın araçlarıyla başkalarının haklarına ve itibarına saygı sınırını aşan, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu oluşturan, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişilerin TCK 216 gereğince cezalandırılacağı kanunumuzun açık hükmüdür. 

Son zamanlarda bazı sosyal medya mecraları ile basın yayın organlarında peygamber efendimize yönelik ifade özgürlüğü sınırlarını aşan, karalayıcı ve çirkin ifadelerin kullanılması nedeniyle başlatılan adli soruşturmalardan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler, haksız eleştirilerdir.

Bu tür düşünce açıklamalarının suç olup olmadığını değerlendirecek olan soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcılarımız, kovuşturma aşamasında da tarafsız ve bağımsız mahkemelerimizdir."

Düzenleyen:  - Gündem
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Hasan25 Haziran 2024 22:16

Bu zibidi karşısına çömezleri alıp ahkam kesiyor. Gerçek din alimi ise bu zibidiyi zaten adam yerine koyup karşısına oturmaz. Olan cahil gençlere oluyor. Bakanı tebrik ediyorum.

Ekrem ERGÜL 19 Haziran 2024 19:36

Sevgili peygamberimiz,e hakaret içerikli sözler söyleyen bu tip ahlaksız insanlara hak ettikleri cezayı vermek lazım. Bunlar başka işleri olmayan parayı veren herkese çalışan insan olmayan tipler.

Yare19 Haziran 2024 15:05

Bakanım çok haklısınız ; gençlerimizi zehir leyip etkilemeye uğraşan dinden imandan çıkarmak için elinden geleni yapan bu zavallı çocuk cezasız kalmamalı ; bir anne olarak süreci lütfen hızlandırıp içimize su serpin

Sonraki Haber Yükleniyor...