G7 Liderler Zirvesi'nde yoğun diplomasi! Aile fotoğrafında tüm gözler Erdoğan'ın üzerinde

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi

İtalya'da gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi, 2. gününde devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da program kapsamında zirveye katılan liderlerle ayaküstü sohbet etti. G7 zirvesi katılan ülkelerin liderlerinin aile fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

G7 Liderler Zirvesi, İtalya'nın ev sahipliğinde ikinci gününde devam ediyor. ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya'dan oluşan G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği (AB) liderlerinin katılımıyla İtalya'daki Borgo Egnazia'da düzenlenen 50. G7 Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde, liderler ilk olarak kendi aralarında düzensiz göç konusunu ele aldı. 

G7 ÜLKELERİNE SORUNLARA DAHA "ADİL BİR YAKLAŞIM' ÇAĞRISI

G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumun ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Erdoğan, “Bugün İtalya'da gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi'nin insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Küresel sorunların ve bölgesel çatışmaların çözümünde G7 ülkelerinden daha adil, kapsayıcı ve gerçekçi bir yaklaşım beklediğimizi vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! Liderler G7 Zirvesi'nde bir arada - 1. Resim

ERDOĞAN LİDERLERLE SOHBET ETTİ

Programa katılan liderler, oturumun ardından aile fotoğrafı için bir araya geldi. Aile fotoğrafı öncesinde İtalya lideri Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil tüm liderleri tek tek karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! Liderler G7 Zirvesi'nde bir arada - 2. Resim

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra G7 İtalya Liderler Zirvesi kapsamında zirveye katılan liderlerle ayaküstü sohbet etti. Erdoğan'ın konuştuğu isimler arasında ABD Başkanı Biden ve Papa da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! Liderler G7 Zirvesi'nde bir arada - 3. Resim

ERDOĞAN DÜNYA LİDERLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Afrika ve Akdeniz-Yapay Zeka ve Enerji Konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturum öncesinde ABD Başkanı Joe Biden ile ayaküstü konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! Liderler G7 Zirvesi'nde bir arada - 4. Resim

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, oturum öncesinde Erdoğan'ın yanına geldi. İki lider bir süre sohbet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile de bir süre ayaküstü görüştü.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile el ele poz verdi.

Erdoğan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Nahyan ile de ayaküstü konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede yan yana bulunduğu ABD Başkanı Biden ile oturum sırasında da sohbet etti.

Erdoğan ayrıca, OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de ayaküstü görüşmede bulundu.

ERDOĞAN, BAE LİDERİ AL NAHYAN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'da Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, Al Nahyan ile görüşmesinde, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri, bölgesel ve küresel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail'in Filistin topraklarında uyguladığı soykırım politikalarına İslam Dünyası'nın birlik içinde karşı koymasının önemli olduğunu söyledi.

Erdoğan, Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes sağlanmasının ve insani ihtiyaçlar için bölgeye gönderilen yardımların kolaylıkla Filistinlilere ulaştırılmasının birincil gündem başlığı olarak ele alınıp bunlar için çaba sarf etmek gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! Liderler G7 Zirvesi'nde bir arada - 4. Resim

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞMA YAPACAK

G7 liderleri daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da davetli olduğu "Afrika ve Akdeniz, Yapay Zeka ve Enerji konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu"na katılacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! Liderler G7 Zirvesi'nde bir arada - 4. Resim

PAPA İLK KEZ KATILDI

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis de Afrika ve Akdeniz, Yapay Zeka ve Enerji konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katılacak. Papa Francis'in zirveye katılımı bir ilk niteliğinde. Tarihte ilk kez bir Papa toplantılara katılmış olacak.

LULA İLE İSRAİL'İN KATLİAMLARI ELE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan G7 Liderler Zirvesi kapsamında Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'yla görüştü. Görüşmede iki ülke ilişkileri ve İsrail'in Gazze'deki katliamları ele alındı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede İsrail'in son dönemde iyice yalnızlaştığını, zulmün sona erdirilmesi için İsrail'e baskının devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti

LİDERLER AİLE FOTOĞRAFI İÇİN YAN YANA 

Cumhurbaşkanı Erdoğan özel davetli! G7 Liderler Zirvesi'nde ikinci gün oturumu başladı - 1. Resim

G7 zirvesine katılan ülkelerin liderleri aile fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Francis ile yan yana durdu ve bir süre sohbet etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor! Liderler G7 Zirvesi'nde bir arada - 8. Resim

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bop savar14 Haziran 2024 21:52

Papa ne zamandan beri G7 üyesi oldu? Haçlı ittifakı kendini eninde sonunda GENE İFŞA ETTİ ya.. Dünya liderimiz de hiç yanından ayrılmıyor ne hikmetse.

Sonraki Haber Yükleniyor...