Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'yi işaret ederek uyardı: Gazze'deki mezalimin bölgesel savaşa dönüşmesine izin vermemeliyiz

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'yi işaret ederek uyardı: Gazze'deki mezalimin bölgesel savaşa dönüşmesine izin vermemeliyiz
Son Dakika, Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan, Katar, Gazze, İsrail, Suriye, Haber

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Körfez İş Birliği Zirvesi kapsamında gittiği Katar'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'yi işaret ederek kritik bir uyarıda bulundu. Erdoğan, "Gazze’deki mezalimin Suriye’yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor." dedi. Gazze'de çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinlinin öldürüldüğünü belirten Erdoğan, "İsrail'in suçları yanına kar kalmamalı" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar'da düzenlenen 44. Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesi'ne katıldı. Zirvede bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in 7 Ekim'den beri kuşatma altına aldığı Gazze'deki soykırımına bir kez daha sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'de çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinlinin öldürüldüğüne dikkat çekeren "İsrail'in suçları yanına kar kalmamalı" çağrısında bulundu.

Gazze'deki zulmün Suriye’yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesiyle ilgili endişesini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna fırsat verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Körfez ülkeleriyle ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Bugün burada sizlerle olmam da münasebetlerimizi daha da ileri taşıma irademizin bir tezahürüdür. İnşallah el birliği, gönül birliği içerisinde hareket ederek münasebetlerimizi güçlendireceğimize inanıyorum. Körfez ülkeleriyle ticaret hacmimiz son 20 yılda 13 kat artarak geçen sene itibarıyla 23 milyar dolara ulaştı. Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine yeniden başlanması ve anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe girmesi, ticaretimizi daha da artıracaktır.

Körfez ülkelerindeki kardeşlerimizin turistik seyahatlerinde en çok tercih ettiği ülkelerin başında Türkiye'nin gelmesi bizler için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Konseyle ilişkilerimizin temel unsuru olan Stratejik Diyalog Bakanlar mekanizması bugüne kadar 5 toplantı yaptı. Dışişleri Bakanlarımızın iştikakıyla düzenlenen toplantıların 6'ncısına inşallah 2024 yılının ilk çeyreğinde ev sahipliği yapacağız.

"TÜRKİYE YATIRIMCILAR İÇİN GÜVENLİ LİMAN"

Körfez bölgesini, ülkemiz üzerinden kara yoluyla Avrupa'ya bağlayan ulaştırma projelerine büyük önem atfediyoruz. Bu projelerin enerji iş birlikleriyle taçlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenene kardeşlerimize gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Savunma sanayii alanında Körfez'deki kardeşlerimizle hamdolsun çok farklı bir ivme yakaladık. Son hadiseler, bu alandaki iş birliğimizin ne kadar önemli ve stratejik olduğunu ortaya koydu. Ortak üretim ve finansman dahil, savunma sanayiindeki iş birliğimizi çeşitlendirmemizde fayda görüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'yi işaret ederek uyardı: Gazze'deki mezalimin bölgesel savaşa dönüşmesine izin vermemeliyiz

"FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMAMIZI AÇIK VE NET GÖSTERDİK"

Riyad'da düzenlediğimiz İslam İşbirliği Teşkilatı-Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'yle Filistin halkıyla dayanışmamızı açık ve net gösterdik. Gazze krizindeki bu ortak tavrımız, bölge ülkeleri olarak sorunlarımızı sahiplenme noktasında da bir örnek oldu. Zirvede alınan kararların takibini yapmamız önemlidir. Dışişleri Bakanları Temas Grubu, çeşitli ülkelerde görüşmeler yürüttü, bu temaslara devam edecekler. Gazze'de kısa süreli geçici insani aranın sağlanması ve esir takası konusunda Katar'ın çabalarını takdirle karşılıyoruz.

"SİYASİ ÖMRÜNÜ TAMAMLAYAN NETANYAHU BÖLGEMİZİN GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR"

Tabii bu fasılanın kalıcı bir ateşkese dönüşmesini temenni ediyorduk ancak bu gerçekleşmedi. Netenyahu yönetimi, siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail'in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır.

"ÖNCELİĞİMİZ KALICI ATEŞKES"

Türkiye olarak bölgeye yönelik insani yardımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Bugüne kadar 12 uçak ve 2 sivil gemi dolusu yardım malzemesini El Ariş'e sevk ettik. Kanser hastaları ve çocuklar başta olmak üzere yaralıların Türkiye'ye intikalini sağladık. Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir. Son gelişmelerle birlikte 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyeti bir kez daha görüldü. Bu maksatla garantörlük dahil, bölge ülkeleriyle birlikte sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık.

KRİTİK 'BÖLGESEL SAVAŞ' UYARISI

Gazze'deki mezalimin, Suriye'yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor.

Suriye'nin istikrara kavuşmasının önündeki en büyük engel Suriye'nin toprak bütünlüğü ve birliğini tehdit eden başta PKK, PYD ve YPG olmak üzere ayrılıkçı terör unsurlarıdır. Bu terör örgütlerinin kendilerini meşrulaştırma çabalarına karşı tüm kardeşlerimizin müteyakkız olmasını bekliyoruz. Suriye ihtilafına 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı temelinde siyasi bir çözüm hedefliyoruz. Suriyelilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için de gerekli koşulların oluşturulması gerekiyor. Tüm aktörleri bu doğrultuda iş birliğine davet ediyoruz.

Körfez İşbirliği Konseyi'nin kendi içinde kurumsal yapısını güçlendirme gayretlerini memnuniyetle takip ediyoruz. Bu derinleşmenin genişlemeyle eş zamanlı olarak yürütülmesi inanıyorum ki konseye farklı ufuklar açacaktır. Körfez bölgesiyle yakın temasımızı ve stratejik iş birliğimizi ortak çıkarlar ve karşılıklı saygı temelinde ilerletmeye hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak isterim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'yi işaret ederek uyardı: Gazze'deki mezalimin bölgesel savaşa dönüşmesine izin vermemeliyiz

 

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Zülkarneyn 6 Aralık 2023 00:09

Ahlaksız, soykırımcı İsrail, bölge için güvenlik sorunu olmuştur. Bir an önce İsrail’e askeri olarak müdahale edilmelidir.

Sonraki Haber Yükleniyor...