Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Bugün (5 Aralık) Mühendisler Günü mü? Mühendisler Günü ne zaman?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Bugün (5 Aralık) Mühendisler Günü mü? Mühendisler Günü ne zaman?

Hayatın İçinden Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Dünya Mühendisler Günü Aralık ayında gündeme geliyor. Bu yıl da 5 Aralık’ta Dünya Mühendisler günü için birçok sosyal medya kullanıcısı Mühendisler Günü paylaşımı yaptı. Peki 5 Aralık, bugün Mühendisler günü mü,? Bugün Mühendisler Günü kutlanıyor mu?

Dünya Mühendisler Günü kutlama tarihi ülkelere göre farklılık gösteriyor. Türkiye’de de 5 Aralık’ta gündeme gelen Mühendisler Günü için araştırmalar yapılıyor. 5 Aralık Mühendisler Günü için birçok kişi kutlama mesajı ve paylaşımında bulunuyor. Mühendisler Günü ne zaman kutlanıyor? 5 Aralık bugün Mühendisler günü mü? hakkında bazı bilgiler…

MÜHENDİSLER GÜNÜ NE ZAMAN?

Dünya çapında kutlanan tek bir Dünya Mühendisler Günü bulunmuyor. Bunun yerine çeşitli ülkelerde birbirinden farklı tarihlerde Mühendisler Günü kutlanıyor. Belçika’da 20 Mart, Hindistan’da 15 Eylül, İtalya’da 15 Haziran ve Türkiye’de 19 Eylül gibi.  20 Kasım 2019 itibarıyla Dünya Mühendislik Kuruluşları Federasyonu (WFEO) 4 Mart'ı 'Sürdürülebilir Bir Dünya için Dünya Mühendislik Günü' olarak belirledi.

5 ARALIK MÜHENDİSLER GÜNÜ MÜ?

Dünya Mühendisler Günü, mühendislik alanındaki katkıları ve başarıları kutlamak, mühendislik mesleğinin toplumlar ve endüstri için önemini vurgulamak amacıyla kutlanan özel bir gündür. Mühendisler Günü, yılın çeşitli tarihlerinde birçok ülkede kutlanmaktadır. Türkiye’de ise her yıl 5 Aralık’ta kutlamak için gündeme geliyor ancak Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yetkililerinden geçtiğimiz yıllarda  konuya ilişkin "Ülkemizde mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları için özel olan gün, 19 Eylül’dür ve “5 Aralık Dünya Mühendisler Günü” diye bir özel gün olmadığından TMMOB ve bileşeni meslek odalarımızca kamuoyuna bu hususu hatırlatma gereği doğmuştur.” açıklaması yapılmıştı.

 

Düzenleyen:  - Hayatın İçinden
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.