İnsan hayatı bu kadar ucuz olabilir mi?

A -
A +
Feridun Ağabey, 28.12.2023 tarihinde, aynı günde Sakarya ve Kahramanmaraş Göksun’da meydana gelen zincirleme trafik kazaları eminim herkesi üzmüştür. Mevsim olarak kışı yaşıyoruz. Ama yollardaki araçlar sanki hâlâ yaz gibi, güz gibi devam ediyor. Onlarca hayat bir anda son buldu. Takdiri ilahi böyleymiş. Ama madem kış mevsimindeyiz, madem direksiyon başındayız, yol ve hava şartlarına uymak zorundayız. Bu işte çok vebal var. Bir kişinin hatası yüzünden onlarca kişi öldü, yaralandı, sakat kaldı. Yazık değil mi?
4 şeritli bir otobanda en sol şeritte tırın ne işi var? Hele hele kışın ortasında, sis var, sabaha karşı, yolda buzlanma da vardır, kazaya karışan en öndeki kırmızı tır, hiçbir gerekçeyle en sol şeritte yol gidemez. En sol şerit, sollamak için tahsis edilmiş, sürati yüksek araçlar içindir. Onlar da sollamasını bitirince sağdaki yan şeride geçmek zorundadır. Tırlar, kamyonlar her zaman en sağ şeridi kullanmak zorunda olup, sollamak için sadece en sağın yanındaki şeridi kullanabilir. En solun yanındaki orta şeridi bile kullanamaz. Hâl böyle olması gerekirken kırmızı tır, en sol şeritteyken, arkadan gelen otomobil, sise rağmen süratini düşürmeyip, en sol şeridin boş olacağını farz ederek, sisten dolayı yavaşlayan, seyir hâlindeki tıra arkadan öyle bir çarpıyor ki; yarısı tırın altına giriyor. Tırın arkasında darbe emici sağlam tampon olmadığını da zannediyorum. Olsaydı bu kadar girmezdi...
 
Daha bitmedi, kazanın akabinde, otomobilin arkasından yakın takiple gelen otobüs sol köşeden, hiç frensiz kaza yapan araçlara öyle bir çarpıyor ki; otobüsün ön koltuklarından bazısı, dışarı fırlıyor, bu arada otomobilin de geride kalan yarısı tırın altına girip, pres oluyor...
 
Daha bitmedi, ayrıca 2 otobüs ve 1 otomobil daha peş peşe kazaya müdahil oluyor. Sebep? Sise rağmen, yüksek hız ve yakın takip, normal takip mesafesini koruyamamak, belki de kış lastiği olmaması, sis lambaları olmaması da sayılabilir...
 
Yıllardır buna benzer zincirleme trafik kazaları hep yaşanıyor. Göksun’daki zincirleme kaza bundan da beter. Yine Kahramanmaraş Andırın’da, birkaç ay önce, freni boşalan kamyon, mezarlığın üst tarafındaki rampadan aşağı inerken duramamış, virajdan savrularak, defin yapmakta olanların üzerine yıkılmış, 4 kişi mezarlıkta ölmüştü. Bu fren boşalması rampa inişlerinde ve virajlarda çok vaki olmaktadır, maalesef. Bunun da sebebi tır ve kamyon gibi lastikli araçların kontrol göstergeleri arasında bulunan fren hava basıncının 8 bardan aşağı olmasıdır. Ya kompresör arızalı ya da hava kaçağı varsa, basınç düşünce fren tutmaz. Kamyon-tır şoförlerinin en çok dikkat etmesi gereken gösterge budur. Fren hava basıncı minimum: 8 -Maksimum: 12 olmalıdır. 
 
Son olarak; bir de tır ve kamyonların arkasında mutlaka darbe emici veya koruyucu sağlam tampon olmalı, arkadan çarpan araçların kasa altına girmesi önlenmelidir.
 
Bu konuyu da size göndermiştim ve yayınlamıştınız. Olmayanların cezası artırılmalıdır. En çok can kaybı burada yaşanmaktadır. Maalesef… İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ OLAMAZ!
     Makine Müh. Mevlüt Yavuz-Adli Bilirkişi, A İş Güv. Uzmanı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.