Zikir, Allahü teâlâyı hatırlamaktır

A -
A +

Osman Ünlü 21 Kasım 2023 Tarihli Köşe Yazısı

Sual: Zamanımızda zikir yapıyoruz diyerek, tarikat ismi altında, halay çeker gibi hareket yapanlar, el çırpanlar hatta oynayanlar oluyor. Bunların din ile, İslamiyetle bir alakası var mıdır?

Cevap: Zikretmek, Allahü teâlâyı hatırlamak demektir. Bu da, kalb ile olur. Zira zikredince, kalb temizlenir. Yani kalbden dünya sevgisi çıkar ve o kalbe Allah sevgisi yerleşir. Birçok kimselerin, bir araya toplanarak oynaması, dönmesi, zikir değildir. Son yüzyılda, tarikat diyerek, birçok şey uyduruldu. Din büyüklerinin, Eshâb-ı kiramın yolu unutuldu. Cahiller, hatta fasıklar şeyh olarak zikir ve ibadet ismi altında, günah işledi. Hele son zamanlarda, haram girmeyen, Rafizîlik, mezhepsizlik karışmayan bir tekke, dergâh kalmamıştı... Bugün ne İstanbul'da, ne  Anadolu'da ve ne de Mısır, Irak, İran, Suriye ve Hicaz'da, yani hiçbir İslam memleketinde, tasavvuf âlimi yok gibidir. Fakat sahte mürşitler, Müslümanları sömüren tarikatçılar çoktur. Din büyüklerinin, eskiden kalma, halis, doğru yazılmış kitaplarını okuyup, ibadetleri bunlara göre doğrultmalıdır. Tarikatçılık, şeyhlik, müridlik gibi isimlerin perdesi altında iş gören zındıklara, mal ve din hırsızlarına aldanmamalı, bunlardan kaçınmalıdır.

Sual: Bazen, vakit darlığından dolayı namazdan sonra Âyet-el-kürsi ve tesbihleri okumayanlar oluyor. Böyle yapmak doğru olur mu?

Cevap: Her beş vakit namazdan sonra, Âyet-el-kürsî okumaya ve teşbihleri çekmeye çalışmalı, bunları terk etmemelidir. Zira Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

(Farz namazlarından sonra Âyet-el-kürsî okuyan kimse ile Cennet arasında, ölümden başka mâni yoktur.)

Beş vakit namazdan sonra, sessizce, otuzüç kerre kelime-i tenzih yani Sübhânallah, otuzüç kerre tahmid Elhamdülillah ve otuzüç defa tekbir Allahü ekber ve en sonra, bir kerre “Lâ ilâhe illallahü vahdehu lâ şerîke leh, lehülmülkü velehül hamdü yühyî ve yümît ve hüve alâ külli şey’in kadîr” demelidir ki, hepsi yüz olur.

Sual: Cuma günü, camiye gelenlerin, vakit girmeden önce herhangi bir namazı kılmasının mahzuru var mıdır?

Cevap: Güneş tepede iken, yani öğle namazının vaktinden evvel olan zaman içinde, her namazı kılmak haramdır. Bu zamanda, her namazı kılmanın, cuma günleri de haram olduğu sözü daha kuvvetlidir.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.