Mükemmele ulaşmak için...

A -
A +

Azim ve kararlılık insanı geç yatırıp erken kaldıran bir duygudur. Hayata güç, enerji ve anlam kazandırır. İster sanatçı olsun ister sporcu olsun ister siyasetçi olsun veya iyi bir anne baba olmak istesin. Ne olursa olsun insanda azim ve kararlılık yoksa bu arzu ettikleri mükemmelliğe ulaşamazlar.

 

Mükemmeli yakalamaya odaklananların lalettayin olanlardan farkı inançlarıdır. Ne olduğumuz ve ne olabileceğimiz hakkındaki inançları. Bu inanç ve kararlılık kişinin ne olacağını belirlemede çok etkili bir duygu durumudur. Diğer yandan başaran insanlar ne istediğini bilerek çaba harcayanlardır. Mükemmeli isteyen kimselerin bir özelliği de işlerini ve kaynaklarını organize etmek yeteneklerine ve tutkularına doğru yolu gösterebilmektir.

 

Mükemmel olmak için olmazsa olmazlardan birisi de insanın değerlerine olan saygısı ve yaptığı işin değerli olduğuna olan inancıdır... Bir konuya ne kadar inanırsanız o kadar ona yönelirsiniz. İnanmadığı hiçbir işte insan başarılı olamaz. Mükemmel insanların bir önemli özelliği de sorumluluk duygularının olmasıdır. Rastgele bir hayat yaşamıyor olmalarıdır.

 

Hem kendilerini motive edecek hem beraberindekileri motive edecek enerji ve sorumluluk duygularıyla başarıya ilerlerler. Mükemmele adım atan kimseler tek bir sisteme göre hareket etmek yerine değişik sektörlerden kimselerle de iletişim kurarak iletişim kurma kabiliyetine sahiptir. Bir işe, bir alana bir prensibe bağlı kalıp bir süre sonra yeknesaklığa düşmezler.

 

Bütün bu gayretler ve çabalar kişinin hayatta ne kadar mükemmeli yakaladığının ne kadar başarılı olduğunun da bir göstergesidir. Bunca anlatımın bir özetini çıkarmak gerekir ise kim olursanız olun, hangi mesleğe sahip olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın size mükemmelliği sağlayan yegâne şey iletişiminizdeki mükemmelliğinizin derecesidir.

 

     Nurettin Bozan/Eskişehir

 

 

ŞİİR

 

 

     Annem

 

 

 

İmanlı, kararlıydı, ahlaklı güzel annem.

 

Her daim duyarlıydı, ahlaklı güzel annem.

 

 

 

Dualıydı elleri, “Allah” derdi dilleri,

 

İncitmedi gülleri, ahlaklı güzel annem.

 

 

 

Sevgisiyle coşardı, zorlukları aşardı,

 

Allah için yaşardı, ahlaklı güzel annem.

 

 

 

Yalan söze uymazdı, doğruluktan caymazdı,

 

Biz doymadan doymazdı, ahlaklı güzel annem.

 

 

 

Âdeta bir pınardı, yüreğini sunardı,

 

Allah'ı çok anardı, ahlaklı güzel annem.

 

 

 

     Durdu Şahin-(Şair-Yazar)

 

 

DUYGU DAMLASI

 

 

DOĞRU: İnsan iletişiminde en önemli risk söylenenin doğru olup olmadığıdır. Söylenenin algı olup olmadığıdır. Reklam olup olmadığıdır. Eğer kimse kimseye yalan söylemeseydi, kimse kimseyi kandırmasaydı herkes özünde de sözünde de bir olsaydı ne iyi olurdu ama insanda nefis vardır, şeytan vardır; hepsinden daha önemlisi kötü arkadaş diye birileri vardır. O hâlde tecrübe sahibi kimseler demişlerdir ki: “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim...”

 

Öte yandan “kimseyi kötü bilme kimseye de güvenme”, “sırrını söyleme sakın dostuna, dostunun dostu vardır söyler dostuna; o dostu da gelir saman doldurur postuna...”

 

O hâlde herkesle iletişim kurabilirsin ama sana söylenenleri önce kendi zihin süzgecinden geçirerek dinlemelisin. Böylece ne aldananlardan ne aldatanlardan olursun.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.