CHP lideri Özgür Özel’den İYİ Parti'ye ittifak mesajı: Eski dosttan düşman olmaz

Politika  |Editör : Nurcan Çalışkan
Yayın Tarihi: - Güncelleme Tarihi:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlerde İYİ Parti'yle ittifak meselesine dair konuştu. "Kimse bizimle ittifak yapmak zorunda değil" diyen Özel, "Tek başına kazanamadığımız yerlerde kaybettirmeyi seçmene izah etmekte güçlük çekeceğimizi düşünüyorum. Eski dosttan düşman olmaz" dedi.

CHP lideri Özgür Özel’den İYİ Parti'ye ittifak mesajı: Eski dosttan düşman olmaz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlerde İYİ Parti ile yeniden ittifak olmaları konusunda açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in defalarca seçime ittifaksız gidileceğini söylemesine rağmen dün (17 Kasım) ilk adımı atan Özel, “Meral Akşener ile görüşmeye hazırım. Meral Hanım aramazsa ben ararım" diyerek Akşener ile abla-kardeş ilişkisine sahip olduğuklarını öne sürmüştü.

"KAYBETMENİN SEÇMENE İZAHI OLMAZ"

T24'te yer alan habere göre Özel, İYİ Parti ile ittifak konusunda yeniden konuştu. Özel, “Kimse bizle ittifak yapmak zorunda değil ama bütün seçim bölgelerinde değil ama tek başına kazanamadığımız yerlerde kaybettirmenin seçmene de partilerimize de Türkiye’ye de kaybettirmek olacağını ve izah etmekte güçlük çekeceğimizi düşünüyorum” dedi. 

"ESKİ DOSTTAN DÜŞMAN OLMAZ"

Akşener’den görüşme talebi gelmemesi durumunda da Meral Akşener'i arayacağını yineleyen Özel, “Eski dosttan düşman olmaz. Birbirine kaybettirmek üzerine bir siyaset kurmayı doğru bulmam” ifadelerini kullandı.

"FELAKET SENARYOSU DEĞİL"

Meral Akşener ile henüz bir görüşme planlanmadığını belirten Özel, “O konuda henüz bir karar vermiş değiliz. Meral Hanım talep ederse olabilir. Meral Hanım’dan bir talep gelmezse biz de bir telefon açıp nasıl yapalım diye sorabiliriz" dedi.

Aksi bir durum olması halinde ise Özel, "Sizinle ittifak yapak istemiyoruz dediklerinde bu Cumhuriyet Halk Partisi için bir felaket senaryosu değil” şeklinde konuştu. 

"İMAMOĞLU'NA AKIL DANIŞIYORUM AMA VESAYET İLİŞKİSİ YOK" 

Özel, “Ekrem İmamoğlu’nun Genel Merkez üzerindeki etkisi tartışılıyor. Diğer yandan kurultay öncesinde delegelerin ikna edilmesi için birtakım vaatlerde bulunulduğu iddiaları da var. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi: 

“Ekrem Başkan'la aramızda daha önce de söylediğim gibi kardeşlik hukuku diye tanımladığımız bir ilişki var. Bu ilişkim CHP’de pek çok kişi ile de var. Mesela Burhanettin Bulut’la da var. O yüzden ben iletişimdeki yeteneklerini bildiğim için basın ilişkilerini Burhanettin Bulut’a verdim. Halkla ilişkilerde başarılı kurumsal ilişkiler tecrübesi olan, her şeyi sıfırdan başlatabilecek, herkese eşit davranacağını düşündüğüm bir arkadaşa verdim. Ekrem Bey’le de birbirimize güvenimizi zedeleyecek hiçbir şey yaşamadık. Ekrem Bey İstanbul’a mühürlü, ben Cumhuriyet Halk Partisi’ne mühürlüyüm. Türkiye ile ilgili bir iddia koyacaksak o zaman en doğru adayı belirleyecek, bugünden Ekrem İmamoğlu olarak belirlendi diye bir şey yok. Erdoğan’ı yenecek veya AK Parti’yi yenecek, sosyal demokrasiyi Türkiye’de iktidar yapacak kimse bizim adayımız olacak. Birlikte kazanacağız. Birileri bu ilişki bozmaya çalışacaklar. Ben buna izin vermeyeceğim. Ekrem Bey, İstanbul'la ilgili konularda bana bilgi veriyor. Ben ona önerilerde bulunuyorum. Ben partiyle ilgili meselelerde bütün sevdiğim, güvendiğim arkadaşlarıma akıl danıştığım gibi Ekrem Bey’e akıl danışıyorum ama aramızda bir vesayet ilişkisi olduğunu iddia etmek, birincisi bana, ikincisi Ekrem Bey'e, üçüncüsü partiye büyük haksızlık. Bazı olumsuz şeyler çift yönlü konuşuluyor. Böyle konularda kim ne biliyorsa savcıya gitsin. Ben bütün Türkiye’nin önünde kazandım kurultayı. Hiçbir belediye başkanına kurultay için söz vermedim. Bana da bir sürü iddia geldi. Parti şunu yapıyor, şu belediye başkanı şunu yapıyor, delegelere. Dedim ki Kemal Bey'in haberi yoktur dedim.”

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...