Erdem Gül tekrar aday mı, Adalar’dan 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde yeniden aday oldu mu?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Politika Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Erdem Gül tekrar aday mı? 31 Mart’ta Adalar’dan belediye başkan adayı mı? | Erdem Gül, 2019 yerel seçimlerinde CHP’den Adalar belediye başkan adayı olmuştu. Seçim sonuçlarına göre yüzde 44,10’luk oy oranı ile seçimi kazanan isim oldu. Erdem Gül’ün 2024 yerel seçimlerden tekrar Adalar adayı olup olmadığı merak ediliyor. Peki, Erdem Gül yeniden aday mı, CHP’nin Adalar Belediye Başkan Adayı kim oldu? İşte detaylar…

Erdem Gül tekrar aday mı? 2019 seçim sonuçlarına göre yüzde 44,10’luk oy oranı ile Adalar’da seçimi kazanan isim Erdem Gül olmuştu. Erdem Gül’ün 2024 yerel seçimlerden tekrar Adalar adayı olup olmadığı merak ediliyor. Peki, Erdem Gül yeniden aday mı, CHP’nin Adalar Belediye Başkan Adayı kim oldu? İşte detaylar…

ERDEM GÜL TEKRAR ADAY MI?

2019'dan beri Adalar Belediye Başkanlığı yapan Gül, 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilmedi. Gül'ün yerine başkan adayı olarak Ali Ercan Akpolat gösterildi.

ERDEM GÜL-MİT TIRLARI DAVASI NEDİR?

Adana ve Hatay'da, Ocak 2014'te durdurulan MİT tırlarına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada 15 Mayıs 2019 tarihinde CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında "Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmişti. Erdem Gül hakkında ise "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan zaman aşımı nedeniyle davanın düşürülmesine karar verilmişti.

Bu karar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesince (BAM) onanmıştı. Ancak onama kararına İstanbul BAM Cumhuriyet savcısı ve Berberoğlu'nun avukatının itiraz etmesi üzerine dosya bu kez Yargıtay'a gönderilmişti.

Dosyayı inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Berberoğlu ve Gül hakkında yerel mahkemenin kararının bozulmasına karar vermişti. Bozma kararında milletvekili dokunulmazlığını kaybeden Enis Berberoğlu'nun yeniden seçildiği ve halen İstanbul Milletvekili olarak görev yaptığı hatırlatılarak Anayasa'nın emredici hükmü gereği dokunulmazlığı tekrar kazandığı belirtilmişti. Berberoğlu hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince 'durma kararı' verilmesi gerektiği kaydedildi.

Erdem Gül tekrar aday mı, Adalar’dan 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde yeniden aday oldu mu? - 1. Resim

Erdem Gül yönünden ise "Örgüte yardım" ya da "Örgüt adına suç işleme" suçundan da cezalandırılması gerekip gerekmediği tartışılmadan delillerin takdirinde yanılgıya düşülerek eylemin sadece "Soruşturmanın gizliliği ihlal" suçunu oluşturduğu ve Basın Kanunu'nun 26/1 maddesinde öngörülen 4 aylık süreden sonra davanın açıldığı ve düşme kararı verildiği ifade edilmişti. Yargıtay'ın bozması sonrasında Enis Berberoğlu ve Erdem Gül, 13 Eylül 2023'de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme, CHP'li Enis Berberoğlu hakkında milletvekili seçilmesi gerekçesiyle yasama dokunulmazlığı kaldırılıncaya kadar yargılamanın durmasına, Erdem Gül hakkındaki dosyanın ise ayrılmasına karar vermişti.

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...