AK Parti'den Özel’in iki farklı ‘ön seçim’ açıklamasına sert tepki: CHP aynı CHP… İlk vazgeçtiği kendi sözü oldu

Politika  |Editör : Fatih Uğur
Yayın Tarihi: - Güncelleme Tarihi:

CHP lideri Özgür Özel'in partisinin yerel seçimde belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik iki farklı açıklamasına tepki gösteren AK Partili Çelik, 'Şimdiki de geldi 'ön seçimle belirleyeceğiz' dedi, sonra 'ön seçim için yeterli takvim yok' diyor. CHP aynı CHP'dir. Kemal Kılıçdaroğlu hiç yoktan 'demokrat' gibi yapıyordu, şimdikinin ilk vazgeçtiği şey kendi sözü oldu.' dedi.

AK Parti'den Özel’in iki farklı ‘ön seçim’ açıklamasına sert tepki: CHP aynı CHP… İlk vazgeçtiği kendi sözü oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik "AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı İl Başkanları Çalışma Kampı" ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik’in hedefinde CHP’nin çiçeği burnunda genel başkanı Özgür Özel vardı.

Çelik, Özel'in partisinin yerel seçimde belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik önce ön seçim olacağını ardından vaktin yetersiz olduğunu sürerek ön seçim yapılmayacağını söylemesine ve yüksek yargıdaki krizde hükümeti suçlayan açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Çelik, AYM-Yargıtay gerginliğinde hükümeti hedef alan açıklamalarına ilişkin Özel'in seçilir seçilmez "Cumhurbaşkanlığı makamının meşruiyetine saldırdığını" belirtti.

Çelik şu açıklamalarda bulundu:

"Bunlar 'değişim' diye ortaya çıktılar ancak bu, şunu gösterdi ki aslında CHP'de herhangi bir siyasi yazılım değişimi olmamıştır. Onlar sadece biyografiyi değiştirmişler. CHP Genel Başkanı'nın biyografisi değiştiği zaman bunu siyasi değişim zannediyorlar. Siyasi değişim, siyasi fikirlerin, demokratik sisteme yaklaşımın, demokratik sistem içindeki tartışmalara yaklaşımın ele alınmasıyla ilgili bir değişimdir. Özel'in ilk ortaya koyduğu açıklamalar, Kemal Kılıçdaroğlu döneminden bile daha geri açıklamalardır. Kemal Kılıçdaroğlu demokratik bir üslubu sürdürmeyi öğrenememişti ama en azından öğrenmiş gibi yapıyordu.

"SİYASİ SİSTEMİ  ZEHİRLEME FAALİYETLERİNİN DEVAMI"

Bütün bunlar olmadığı zaman ne oldu? Şimdi hemen bir tartışmayı darbe olarak nitelendirip Sayın Cumhurbaşkanı'mızın siyasal meşruluğuna saldırmak sadece Yassıada zihniyetinden beri alışkın olduğumuz demokrasiyi, siyasi sistemi zehirleme faaliyetinin bir devamıdır."

Türkiye'nin demokrasisinin olgun olduğunu, sistemin çalıştığını, yapılacak işlerin kuralları, kaidelerinin belli olduğunu vurgulayan Çelik, "Sistem içinde çözümün yolları, hukuki çözüm yolları, yasama organın yapacakları bellidir. Sayın Cumhurbaşkanı'mız çok yüksek bir meşruiyetle, milli iradeyle görevinin başındadır." dedi.

"ÖNCEKİNDEN DAHA OTORİTER YAKLAŞIMLARIN ORTAYA ÇIKTIĞI GÖRÜLECEK"

"CHP Genel Başkanı Özel'in, partisinin ön seçimle yerel seçim adayı belirlemesine yönelik bir hafta içinde iki farklı değerlendirmesinin olduğu" yönündeki söylemlere ilişkin düşüncesi sorulan Çelik, şunları kaydetti:

"Seçim zamanında bunları gördük, önceki Genel Başkan da 'demokrasi, çoğulculuk' demişti, kendileri gibi düşünmeyenleri tehdit etmeye, demokrasiyi zehirleyecek şekilde terör örgütlerine alan oluşturmaya başladılar. Şimdiki de geldi 'ön seçimle belirleyeceğiz' dedi, sonra 'ön seçim için yeterli takvim yok' diyor. Onun için diyoruz ki bu bir siyasal değişim değil, bu bir biyografi değişimidir. CHP aynı CHP'dir. Göreceksiniz öncekinden daha otoriter birtakım yaklaşımların ortaya çıktığı görülecek. Kemal Kılıçdaroğlu hiç yoktan 'demokrat' gibi yapıyordu, şimdikinin ilk vazgeçtiği şey kendi sözü oldu. Bir siyasi partinin kendi içindeki çelişkileri yönetemezken devlet hayatı hakkında bu kadar iddialı cümleler kurması bir garabettir."

ÖZEL’DEN İKİ FARKLI ÖN SEÇİM AÇIKLAMASI

Özel, kurultaydaki konuşmasında 'ön seçimin teminatı bir genel başkan olacağım' demişti ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Genel başkan olursam 3 hafta sonra buradasınız tüzüğü değiştiriyorum söz veriyorum. Başta sayın genel başkanımın müjdelediği her şey, sizlere gönderdiğim yüzyılın değişimi diye özetlediğimiz tutum belgesinin 51-52-53. sayfalarında var. Burada ne öneriyorsak tüzüğümüze yazacağız. Hepinize ekranlar önünde namus ve şeref sözü. Bundan sonra karar, güç, yetki örgütündür. Ön seçimin teminatı bir genel başkan olacağım."

"TERMİNOLOJİK FARK VAR"

Kurultayın üzerinden saatler geçmesine rağmen Özgür Özel, ön seçimin yapılmayacağını açıkladı. Özel, "Ön seçim konusunda terminolojik bir fark var. Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor. Fotoğraf çektirmesi, araç giydirmesi 45 günlük bir kampanya. Örgütümüzün tecrübeleri, ön seçim demeyelim sonucuna uyulacak temayül yok" çıkışı yaptı. Bu durum, CHP'de 'değişen' bir şey yok yorumlarına neden oldu. Ayrıca, Özel'in 'ön seçim' kararından vazgeçmesinin altında ekibinin yerel seçim için herhangi bir hazırlığının bulunmaması olduğu da konuşuluyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...