YSK'dan Kütahya kararı! MHP'nin olağanüstü itirazı değerlendirildi

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
YSK'dan Kütahya kararı! MHP'nin olağanüstü itirazı değerlendirildi

Politika Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin MHP tarafından Kütahya için yapılan başvuru da dahil olmak üzere bugün 22 başvuruyu ele aldı ve itirazların tamamını reddetti.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Türkiye'nin birçok il ve ilçesi için partilerden sonuçlara itirazlar geldi. Siyasi partilerin yaptığı itirazları değerlendirmeye devam eden Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugün 22 seçim bölgesinde yapılan itirazları karara bağladı.

Kurul, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından nihai kararları verdi. Toplantı çerçevesinde kurul, 7 siyasi partinin 1 il 21 ilçe olmak üzere toplamda 22 seçim bölgesi için yaptığı itirazları sonuçlandırarak, verilen kararları açıkladı.

AK PARTİ'NİN İTİRAZLARI

Buna göre AK Parti’nin; Isparta Senirkent ilçesinde, belediye başkanlığı seçimlerinin iptali ve yeniden seçime gidilmesi, Erzincan Refahiye ilçesinde, il genel meclisi seçimlerinin iptali ve yeniden seçime gidilmesi, Balıkesir’in Manyas ve İrvindi ilçelerinde oyların yeniden sayılması, Diyarbakır Kayapınar ilçesi için mazbatanın iptali ve seçimlerde ikinci olana mazbatanın verilmesi talepleri reddedildi.
Ayrıca yine AK Parti’nin Yozgat Kadışehri ve Kütahya Emet ilçeleri için yaptığı olağanüstü itirazlar da kurul tarafından reddedildi.

CHP'NİN İTİRAZLARI

CHP’nin; Karaman’ın Ayrancı İçesinde oyların yeniden sayılması ve Adıyaman’ın Besni ilçesinde belediye başkanlığı için seçimlerin iptali taleplerini reddedildi.

Kurul, yine CHP tarafından, Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yapılan seçimlerde CHP’li adayın mazbatasının iptal edilmesi ve seçimlerde ikinci olan adaya mazbatanın verilmesi kararına ilişkin tam kanunsuzluk nedeniyle yaptığı olağanüstü itiraz da reddedildi.

MHP'NİN KÜTAHYA İTİRAZI REDDEDİLDİ

MHP’nin Kütahya seçimlerinde seçimlerin iptali ve yeniden seçime gidilmesi üzerine yaptığı olağanüstü itirazın yanı sıra, Yozgat Yerköy ilçesinde, belediye başkanlığı için seçimlerin iptali ve Bayburt Aydıntepe ilçesinde il genel meclisi oyların yeniden sayımı talepleri reddedildi.

İYİ PARTİ'NİN İTİRAZLARI

Ordu’nun Akkuş ve Kabadüz ilçelerinde belediye başkanlığı seçimlerinin iptalini talep eden İyi Parti’nin itirazları da kurul tarafından reddedildi.

Yeniden Refah Partisi’nin Mardin Ömerli’de oyların yeniden sayımı, Kahramanmaraş Onikişubat ve Bitlis Güroymak ilçelerinde belediye başkanlığı seçimlerinin iptali ve yeniden seçime gidilmesi talepleri reddedildi.

DEM PARTİ'NİN İTİRAZLARI

DEM Parti’nin Hakkari Şemdinli ve Mardin Midyat seçimlerin iptali ve yeniden seçime gidilmesi, Batman Gercüş’te ise oyların yeniden sayımı üzerine yaptığı itirazlar reddedildi.

Ayrıca Batman’ın Sason ilçesinde Saadet Partisi’nin seçimlerin iptali üzerine yaptığı itiraz da reddedildi.

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Musa13 Nisan 2024 22:11

Öyle yeni bir seçime gidilsin kim kaybederse partiyi kapatsa nede güzel olur her seçim sonuncu bu rezalet . oyları bir elektronik sistem ile okutulursa bu olmaz bir çare üniversite gidip buna bir sistem geliştirme ugrasila bu itiraz sistemi biter.

Sonraki Haber Yükleniyor...