3 buçuk yıldır yapay kalple yaşıyordu! Gece çalan telefonla hayatı değişti

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Organ Nakli, Yapay Kalp, Sağlık, Haber

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Antalya'da elinde taşıdığı çantadaki yapay kalple yaşamını sürdüren 21 yaşındaki Mehmet İncedayı, beyin ölümü gerçekleşen gencin bağışlanan kalbiyle hayata tutundu. Sağlıklı bir hayat yaşamak istediğini dile getiren İncedayı “Fenerbahçe taraftarıyım. Tek hayalim Fenerbahçe'nin tesislerinde antrenman yapmak” dedi.

Kayseri'de yaşayan Ramazan ve Hava İncedayı çiftinin oğlu Mehmet İncedayı'ya, enfeksiyon hastalıkları ve zatürre şikayetiyle gittiği hastanede kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Hayatını uzun süredir yapay kalple sürdüren hastaya organ nakli yapıldı.

3,5 YIL YAPAY KALPLE YAŞADI

Uygulanan tedavilere rağmen rahatsızlığı artan İncedayı'ya 3,5 yıl önce yapay kalp takıldı. Üniversiteye hazırlanırken yapay kalple yaşamak zorunda kalan gencin cihazı sorun vermeye başlayınca, hasta Antalya'ya sevk edildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid ile görüşen İncedayı'nın ismi, ulusal ve uluslararası acil nakil listesine alındı.

GECE GELEN TELEFONLA MUTLULUK YAŞADI

Ailesiyle Antalya'ya taşınmak zorunda kalan gencin hayatı, gece saatlerinde çalan telefonla değişti. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki gencin bağışlanan kalbi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Prof. Dr. Bayezid ve ekibi tarafından İncedayı'ya nakledildi.

3 buçuk yıldır yapay kalple yaşıyordu! Gece çalan telefonla hayatı değişti - 1. Resim

HİÇBİR BELİRTİ VERMEDİ, HASTALIĞINI SONRADAN ÖĞRENDİ

Hastanede tedavisi süren İncedayı, kalp rahatsızlığının hiçbir belirti vermediğini, zatürre şikayetleri için gittiğinde öğrendiğini söyledi.
Akrabalarında da kalp rahatsızlığı olduğunu belirten İncedayı, "3,5 yıldır yapay kalple yaşıyordum. Cihazım sorun vermeye başladı. Antalya'da Ömer hocam acil nakil olmam gerektiğini söyledi. Organ bağış listesine alınınca 6 aydır Antalya'da yaşıyorum. Şükürler olsun organ bağışı çıktı ve kalp naklim başarılı geçti. Sağlık durumum iyiye gidiyor" diye konuştu. İncedayı, laptop çantası gibi kalbini yanında taşıdığını, her zaman yedek pil bulundurmak zorunda olduğunu anlattı.

“KALBİMİ ÇANTADA TAŞIYORDUM”

Zorlu süreçten geçtiğini ancak nakille kalbine kavuştuğunu vurgulayan İncedayı, "Kalbimi çantada sürekli yanımda taşıyordum. Nakilden sonra garip bir his oldu, kalbin çalışma ritmini unutmuşum. Bazen küt küt çarpıyor, çok heyecanlanıyorum. Yapay kalp varken normal kalp gibi atışlarını çok hissedemiyorsun" ifadesini kullandı.

3 buçuk yıldır yapay kalple yaşıyordu! Gece çalan telefonla hayatı değişti - 2. Resim

TEK HAYALİ FENERBAHÇE'NİN TESİSLERİNDE ANTRENMAN YAPMAK

İncedayı, yeni hayatına başladığını ve sağlıklı, huzurlu bir hayat yaşamak istediğini dile getirerek, "Fenerbahçe taraftarıyım. Tek hayalim Fenerbahçe'nin tesislerinde antrenman yapmak, Fenerbahçeli futbolcularla bir araya gelmek. Bunu çok istiyorum. İnşallah böyle bir şansım olur." dedi.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...