Covid-19 ile mücadelede bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına pek çok araştırma yapılıyor. Pandemi sürecinde bağışıklığın desteklenmesi için birçok vitamin üzerinde de çalışmalar sürüyor. K vitamini, Covid-19 ile mücadelede üzerinde durulan diğer önemli bir vitamin olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle D vitamininin biyoyararlılığını artırmak ve bağışıklığı daha da desteklemek için K vitamini içeren besinlerden de zengin beslenmek önem taşıyor.

KORONAVİRÜSTEN ÖLENLERDE K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ SIK GÖRÜLÜYOR

Pandemi süreci ile birlikte K vitamini araştırmalara konu olan vitaminlerden biri olmuştur. Covid-19’un akciğerdeki elastik liflere zarar verdiği, bu liflerin korunması için vücudun daha fazla “matriks gla” proteinine ihtiyaç duyduğu bu nedenle de daha fazla K vitaminine ihtiyaç olduğu bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Hastalığı kritik seyreden ya da Covid-19 nedeni ile hayatını kaybedenlerin K vitamini eksikliğinin daha yüksek olduğu kaydedilmiştir. Bu nedenle K vitamini eksikliği olması kişiyi akciğer komplikasyonlarına daha açık hale getirebilir.

BU BESİNLERİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

K vitamini K1 (filokinon) ve K2 (menakinon) olmak üzere doğal iki formda alınır. Beslenme ile en rahat alınan şekli K1 vitamini şeklidir. Ispanak, brokoli, maydanoz marul, lahana, roka, tere, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerden, alglerden ve yeşil çaydan alınır. K2 şekli ise bağırsaklarımızda bakteriler tarafından sentezlenir ve probiyotik içeriği yüksek olan yoğurt, turşu, sert peynir gibi besinlerden ve et ürünlerinden alınır.

Pandemi sürecinde D vitamini biyoyararlılığını artırmak ve bağışıklığı daha da desteklemek için K vitamini içeren besinlerden zengin beslenmek önemlidir.

  • Günde en az 1 kez bol yeşillikli salata tüketilmesi
  • Düzeli olarak yoğurt tüketilmesi
  • Mevsimi de gelmişken haftada 2-3 kez lahana, brokoli gibi mevsim sebzeleri bulunması
  • Ev yapımı az tuzlu ya da tuzsuz turşular ve sert peynirlerin günlük tüketilmesi bağışıklığı desteklemek için gereklidir.

D vitamininin biyoyararlılığını artırmak ve bağışıklığı daha da desteklemek için K vitamini içeren besinlerden zengin beslenmek önem taşıyor.

K VİTAMİNİNİN FAYDALARI

Kemik sağlığının dostudur: K vitamini eksikliğinin kemik erimesine neden olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. K vitamini kemik mineral yoğunluğunu en az kalsiyum kadar destekler. Bu nedenle kemiklerin korunması ve sağlığının sürdürülmesinde önemlidir.

Dişleri korur: K vitamini ve diş sağlığı arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar devam etmekle birlikte, dişler için önemli olan osteokalsinin sentezinde görev alması nedeni ile diş sağlığı korunmasında K vitamini önemlidir. Güçlü ve sağlıklı dişler için yeterli K2 vitamini almak gerekmektedir.

Hafızayı güçlendirir: Özellikle yaşlılığa bağlı ortaya çıkan demansların önlenmesinde, unutkanlığın azalmasında K vitamini yeterli tüketimi ve kan değerlerinin yüksek olmasının etkisi olduğu düşünülmektedir.

Tansiyona iyi gelir: K vitamini damarlarda kalsiyum birikimini önler. Bu sayede damar hastalıklarının oluşmasını önler. Bununla birlikte kan basıncının düşmesine yardımcı olduğundan tansiyon üzerinde de etkilidir.

KAN SULANDIRICI KULLANANLAR DİKKAT!

Kan inceltici ilaçlar kullananların K vitamini zengin besinleri tüketirken veya takviyesini kullanırken mutlaka diyetisyen veya hekime danışmaları önemlidir. Çünkü bu ilaçlar K vitamini ile etkileşime girerler ve kanama riskini artırabilirler. K vitamini veya D vitamini besin desteği olarak alınabilir. Her ikisi de yağda eriyen vitaminler olduğundan yağlı besin tüketimi sonrası alınmalıdır. Tüketim düzeyleri ise mutlaka gerekli tetkikler sonrası sağlık profesyonelleri tarafından önerilmelidir.

Dikkat çeken araştırma: Koronavirüs atlatıp aşı olanlar ‘süper bağışıklık’ kazanıyor Dikkat çeken araştırma: Koronavirüs atlatıp aşı olanlar ‘süper bağışıklık’ kazanıyor Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ederken ABD’li bilim adamları tarafından dikkat çeken bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre, aşılandıktan sonra koronavirüs ile enfekte olan kişiler ‘süper bağışıklık’ kazanıyor.
Çin'de çarpıcı koronavirüs araştırması: Yüzde 40'ı semptomsuz geçiriyor Çin'de çarpıcı koronavirüs araştırması: Yüzde 40'ı semptomsuz geçiriyor Çin'de yapılan bir araştırma sonucuna göre, koronavirüse yakalananların yüzde 40’ı hastalığı semptomsuz geçiriyor bu nedenle enfeksiyon daha çok yayıldığını ortaya koydu