Hastalığın sinyali: Göz altınız morsa, dudağınızda uçuk varsa dikkat!

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Melin Öztürk / Kaynak: Haber Merkezi
Hastalığın sinyali: Göz altınız morsa, dudağınızda uçuk varsa dikkat!
Uçuk, Tedavi, Belirti

Günümüzde hızlı yaşam tarzı ve buna bağlı gittikçe artan stres, hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bazı hastalıklar erken tespit edilirken bazıları ise sinsi seyrediyor. Peki, cildinizdeki bazı belirtilerin hastalık habercisi olduğunu biliyor musunuz?

Hastalıkların tespitinde modern yöntemler kullanılmasına rağmen bazı sorunlar ciltteki değişikliklerden de anlaşılabiliyor. “Cildiniz sadece cilt hastalıklarının göründüğü değil bütün vücudunuzu ilgilendiren iç hastalıklarının da bir göstergesidir” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr.Mehmet Demirel, önemli uyarılar yaptı. 

Soluk görünen cilt: Normal sağlıklı bir vücudun canlı parlak ve kendine özgü “ten rengi” olarak tabir edilen bir renkte cilde sahip olması gerekir ancak soluk ve mat bir cildiniz varsa bu durum; kansızlığın (anemi), demir ya da B12 eksikliğinin ve guatr (hipotiroidi) hastalığının belirtisi olabilir.

Kaşlarda seyrelme: Saçlarda dökülme türlü sebeplerle çok sık görülse de kaşlarda dökülme ve seyrelme varsa vücudunuzda ciddi bir sorun olabilir. Özellikle kaşların kulaklara doğru giden dış kısımlarında seyrelme varsa bu cinsel yolla bulaşan Frengi (sifiliz) hastalığının belirtisi olabilir. Frengi tedavi edilmez ise kemiklere, sinirlere ve beyne kadar etki edebilir. Bununla birlikte guatr hastalarında da kaşların dış kısmında seyrelmeler görülebilir.

Göz altı morlukları ve çukurları: Göz altları kişinin dinç diri ya da yorgun olup olmadığı konusunda insanları tahmin yapmaya iten en önemli yerdir. Göz altı morluklarınız varsa bunun demir, B12, folik asit gibi ana vitaminlerden birinin eksikliğinden ya da tiroid bezinizin az çalışmasından kaynaklanmadığına emin olmalısınız. Düzensiz uyku veya az uyumak, sigara kullanmak da göz altı morluğunu artırabilir. Hiçbir sebep olmadan genetik gözaltı morluğu da oldukça sık görülüyor ancak önce diğer sebeplerin olmadığına dair testlerin yapılması daha uygun olacaktır.

Dudaklarda yara ve tekrarlayan uçuklar: Dudak ve ağız içinde sık sık yara çıkması ya da yılda 3’ten fazla tekrarlayan uçuk olması bağışıklık sisteminin zayıfladığına bir işaret olabilir. Bu durumda vitamin eksikliğinizin olmadığına ve iyi ve düzenli uyku uyuduğunuza emin olmalısınız. Birçok kanser hastalıklarında da zayıflayan bağışıklık sisteminden dolayı ağız yaraları görülebilse de tabi ki her yarayı hemen kansere yormamakta fayda var. 

Geçmeyen sivilceler: Yüzünüzde hatta omuz, göğüs ve kalçalarınızda sürekli tekrarlayan sivilceler varsa bu durumu genetik yatkınlıktan kaynaklanıyor diyerek gözardı etmeyin. Özellikle ergenlik döneminden sonra çıkmaya devam eden sivilcelere insülin direnci, polikistik over, prolaktinoma gibi hormonal dengesizlik yaratan bir durum neden oluyor olabilir. 

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...