Kanser tedavisinde bu ürünlere dikkat: 'Doğal' deyip kanmayın

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Kanser tedavisinde bu ürünlere dikkat: 'Doğal' deyip kanmayın

Sağlık Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Kanser tedavisi gören hastalar bir an önce sağlığına kavuşmak için alternatif yöntem arayışına giriyor. Ancak uzmanlar, bu süreçte ‘doğal’ diye pazarlanan ve kemoterapinin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olduğu söylenen ürünlere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

‘Şöyle bir ürün var, çok iyi geliyor’ , ‘Bir arkadaşım denedi ve hemen iyileşti’ gibi söylemlere dikkat! Kanser hastalarının tıbbi tedavilerin yanı sıra tamamlayıcı ve alternatif yöntemleri de araştırdığını belirten Medicana Sağlık Grubu Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Ahmet Büyükyörük, hastaları uyardı.

Kanser tedavisinde bu ürünlere dikkat: 'Doğal' deyip kanmayın

“GÜVENLİ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

Kanser tedavisi sürecinde tamamlayıcı tedavi türlerinin kemoterapi ve radyoterapinin sadece yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini vurgulayan Uzman Dr. Ahmet Büyükyörük, “Bir ürünün doğal olması, güvenli olduğu anlamına gelmez. Hekim kontrolü dışında hiçbir ürün kullanılmamalı” dedi.

Onkolojik tedavi devam ederken, hastaların vitamin kullanmadan önce bile doktorlarına danışması gerektiğini belirten Dr. Ahmet Büyükyörük, “Herhangi bir tamamlayıcı tedavi türünü kullanmadan önce, kanser tedavisini takip eden doktora danışılmalıdır. Genellikle güvenli olan bazı yöntemler, kanser hastaları için riskli olabilir. Örneğin; sarı kantaron, bazı kanser ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Yüksek dozda C vitamini, radyoterapi ve kemoterapinin etkisini değiştirebilir. Greyfurt, kanlı portakal ve nar gibi bazı meyveler, kullanılan ilacın yıkımını azaltıp yan etkisini arttırabilir. Her tedavi herkeste aynı şekilde işe yaramaz. Doğal olan her ürünün güvenli olmayabilir. Bazı ürünler, kanser hastalarının sağlığını daha tehlikeli duruma getirebilir. Doktor kontrolü dışında hiçbir ürün kullanılmamalıdır” şeklinde konuştu.

Kanser tedavisinde bu ürünlere dikkat: 'Doğal' deyip kanmayın

“DAHA YÜKSEK RİSK OLUŞTURABİLİR”

Kanser tedavisinde yorgunluk, uyku güçlüğü, kilo alımı ve psikolojik sıkıntılar gibi etkiler yaşanabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Ahmet Büyükyörük, “Fiziksel aktivite, diyet, diyet takviyeleri, zihin-beden yöntemleri, akupunktur ve masaj terapisi gibi yöntemler, geleneksel tedavi ile birleştirilerek kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı desteklenebilir. Kanser hastalığının veya tedavisinin yorgunluk, kaygı, ağrı ve mide bulantısı gibi yaygın görülen yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir” diye konuştu.

Kanser tedavisine destek olmak amacıyla dünyada sıkça tercih edilen, kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek yöntemleri sıralayan Büyükyörük, “Akupunktur; mide bulantısını hafifletmeye ve kanser ağrısını, sıcak basmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak steril iğneler kullanılmazsa enfeksiyona karşı daha yüksek risk oluşabilir. Aromaterapi; bu tedavide sağlığı veya ruh halini iyileştirmek için kokulu yağlar kullanılır. Ayrıca ağrıyı, mide bulantısını, stresi ve depresyonu hafifletmeye de yardımcı olabilir. Genel olarak güvenli olmasına rağmen bu yağlar bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara, baş ağrılarına ve mide bulantısına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...