Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Okullarda 25 bin diyabetli çocuk var

Düzenleyen: / Kaynak: HABER MERKEZİ
- Güncelleme:
Okullarda 25 bin diyabetli çocuk var
Diyabet, Çocuk Diyabet, Şeker Hastalığı, Haber

SAĞLIK Haberleri  / HABER MERKEZİ

Türkiye’de okullarda yaklaşık 25 bin diyabetli çocuğun eğitim gördüğünü söyleyen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aydın “Şeker hastalığı, çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıktır. Her yıl 1.500 kadar yeni diyabetli çocuk bu gruba katılıyor” dedi.

ZİYNETİ KOCABIYIK'IN HABERİ - Çocuklar arasında Tip 2 diyabetin giderek arttığını söyleyen Prof. Dr. Murat Aydın, tip 2 diyabete sebep olan en büyük faktörün, hareketsiz yaşam ve obezite olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Aydın “Çocuklar artık sokaklarda ve parklarda oynamak yerine ekran başında zaman geçiriyorlar. Buradaki en büyük problem televizyon, bilgisayar ve akıllı telefonda geçirilen hareketsiz zamanın fazla olması. Ayrıca günümüzde yeme alışkanlıkları da değişti. Çalışmak zorunda olan ebeveynler zaman kısıtlılığı gibi sebeplerden dolayı mutfaklarda çabuk hazırlanan hazır gıdaları tercih etmeye başladılar. Eski tencere yemeklerine rağbet azaldı. Hazır gıdaların içerisinde ise lezzeti arttırmak için bol miktarda şeker ve yağ oluyor, bozuk beslenme alışkanlıkları hareketsiz yaşam biçimi ile birleşince obezite ve diyabet gelişebiliyor” şeklinde konuştu.

Düzenleyen:  - SAĞLIK
Kaynak: HABER MERKEZİ
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...