‘Şişmanlık’ hastalık olarak kabul ediliyor! Kişiye özel tedavi şart

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
‘Şişmanlık’ hastalık olarak kabul ediliyor! Kişiye özel tedavi şart
Haber

Sağlık Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Diyet programları ile kilo vermenin kişide psikolojik sorunlara yol açarak kalıcı kilo vermeyi zorlaştırdığını söyleyen Uzm. Dr. Hasan Levent, şişmanlığın bir hastalık olduğunu belirtti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Levent, şişmanlığın vücudun yağ depolarının artması ile karakterize sistemik ve kronik bir hastalık olduğunu dile getirdi. Bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Levent, tedavide bazı doğal ve tamamlayıcı uygulamalardan destek alınabileceğini söyledi.

ŞEKER VE KALP HASTALIĞINA DA YOL AÇIYOR

Çocuklar, ergenler ve yetişkinlerde şişmanlık görülme oranının son on yılda çarpıcı biçimde arttığına dikkat çeken Dr. Levent, “Şişmanlık, tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, uyku apnesi, yağlı karaciğer hastalığı ve ağrılı eklem hastalıklarının meydana gelmesinde ana rol oynar. O nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bir hastalığı tedavi edebilmek için neden ve nasıl meydana geldiğini, vücutta ne gibi belirtiler yaptığını, hangi organlara zarar verdiğini bilmek gerekir. Bundan dolayıdır ki Sağlık Bakanlığı, şişmanlık hastalığının tedavi ve kontrolünde, sorumlu bir dahiliye hekimi ve ihtiyaç halinde diğer branş hekimleriyle konsültasyonun yapılabildiği bir zayıflama programını önerir” şeklinde konuştu.

“EN ÖNEMLİ NEDENİ İNSÜLİN DİRENCİ”

Şişmanlığın en büyük nedeninin insülin direnci olduğunu belirten Dr. Hasan Levent, “İnsülin direncinde hastalar iştahlarını kontrol edemez, sık sık acıkırlar ve çok yerler. Diğer şişmanlık nedenleri arasında ise, genetik-soya çekim faktörü, stres, sıkıntı ve depresyon gibi duygusal faktörler, doğum kontrol, anti depresan ve kortizon ilaçları, hipotroidi, cushing ve şeker hastalığı gibi hormon hastalıkları, hareketsiz yaşam ve yaş faktörü bulunuyor” ifadelerini kullandı.

DİYETLE KİLO VERMEK BAZI SORUNLARA YOL AÇIYOR

Çok sayıda insanın sadece diyet değişikliği ve artan fiziksel aktivite ile kilo veremeyeceğine dikkat çeken Dr. Levent, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Sık sık değişen formül diyetlerde açlık hissi, iştah fazlalığı, stres ve panik duyguları, sindirim problemleri, motivasyon düşüklüğü tedavi edilmediği için zayıflama diyetleri her seferinde hüsranla sonuçlanır. Diyetle kilo vermek isteyenler çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Kilo vermek isteyen insan ilk anda panik, arkasından depresif duygular ve psikosomatik sorunlar yaşar. Açlık hissi, sinirlilik, baş ağrısı, çarpıntı, titreme, halsizlik ve yorgunluk, konsantrasyon azalması, uykusuzluk, isteksizlik, karında şişkinlik, hazımsızlık, mide kazınması bunlardan bazılarıdır.”

TAMAMLAYICI UYGULAMALAR STRESİN AZALMASINI SAĞLIYOR

Dahiliye hekimi tarafından şişmanlık tanı-tedavisi ve takibi yapılması gerektiğini belirten Dr. Levent, “Sağlık durumuna uygun beslenme ve egzersiz programına ilaveten doğal ve tamamlayıcı medikal tedaviler de uygulanabilir. Bu amaçla akupunktur, ozon terapi, ozon sauna, andulasyon terapi yapılabilir. Doğal ve tamamlayıcı tedavi uygulamalar vücutta iştahın ve stresin azalmasını sağlarken, bu uygulamalar, metabolizmanın hızlanmasına, yağların kolayca parçalanmasına ve yakılmasına, lenf ve kan dolaşımını hızlandırarak ödem ve toksinlerin atılmasına, insülin direncinin kırılmasına ve kan şekerinin düzenlenmesine önemli ölçüde yardımcı olur. Şişmanlık tedavisinde yaşanan tüm bu faydalı etkiler bir araya gelince kişi kendini çok daha enerjik ve motive hisseder, zayıflama süreci daha kolay, daha mutlu ve daha başarılı bir hale gelir” dedi.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...