Sosyal medya devleri hakkında 'bağımlılık' iddiası

Amerika Birleşik Devletleri'nde çok sayıda aile, sosyal medya şirketleri hakkında dava açtı. Yüzlerce ailenin katıldığı davanın muhatapları arasında Meta, TikTok, Google ve Snapchat gibi platformlar yer alıyor.

- Güncelleme Tarihi:
Sosyal medya devleri hakkında 'bağımlılık' iddiası
Teknoloji|Editör: Hilal Bardakcı

ABD'de, çocuklarının sosyal medya nedeniyle "zarar gördüğünü" öne süren aileler, hak arayışlarını sürdürüyor. Meta, TikTok, Google ve Snapchat'e dava açan aileler, söz konusu platformların "tasarım itibarıyla zararlı" olduğunu düşünüyor.

Platformların "bağımlılık" yaptığını savunan ailelerin yürüttüğü hukuki süreç, platformlarda yer alan paylaşımlardan ziyade, platformların işlevinden şikayetçi olunmasıyla, diğer davalardan ayrışıyor.

TEKNOLOJİ DEVLERİNDEN AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE GELDİ 

Öte yandan, TikTok, suçlamalara sessiz kalırken, dava sürecine ilişkin yazılı açıklama yapan Meta, "Gençlere çevrim içi ortamda güvenli ve destekleyici deneyimler sunmak için yaptığımız çalışmalarda çıkarlarını gözettiğimiz konusunda her ebeveyne güvence vermek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Google ise iddiaları reddederken, Snapchat platformu, uygulamadaki tüm içeriklerin geniş kitlelere yayılmadan önce incelendiğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...