BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bayram tatili kayıplarımızı durduralım

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Her yıl trafik kazalarında yüzlerce vatandaşımız hayatlarını kaybediyor, ciddi yaralanmalar alıyor ve yüzlerce aile acılar içinde bayramları idrak ediyor.
Bu güzel ülkenin mutlu bir vatandaşı olarak “bu kazalar nasıl önlenebilir, acılar nasıl durdurulabilir” diye günlerdir düşünüyorum.
Sonuçta aşağıda yazdığım tavsiyeyi kaleme aldım. Bir faydam olabileceğimi düşünürseniz çok mutlu olacağım.
Yasa ile her yıl, Ramazan ve Kurban Bayramlarında onlarca trafik kazası ve pek çok sayıda insanın hayatlarını kaybettiklerini okuyoruz acı ile. Bu yıl da farklı olmadı. Yaradan’dan dileğim, bu tür kayıplarımızın bir daha olmaması ve yaralılarımızın bir an önce iyileşmesi.
Uzun bir süre düşündüm “Bayramlardaki kazaları ve insan kaybını ailelerin acılarını ve maddi hasar ve kayıplarını önleyebilir miyiz?” diye. Bir tek pratik ve yasa ile mecburi kılınacak bir tedbir geldi aklıma. Devletin, bayramlarda ilan ettiği tatil süresince uygulanması amacına yönelik bir yasa ile araçların hızını sabitlemek. Trafik kazalarının %90 ihtimalle yol durumlarına göre, yasa ile belirtilmiş seyir hızlarının çok ötesinde hızlardan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Teknik bir müdahale ile her çeşit arabanın hızı, bayram tatili süresince, örneğin 80 km olarak sabitlenebilir. Bu karara uymayan aracın yollarda yapılacak trafik kontrol ve denetim sırasında trafikten men edileceği belirtilir.
Bedrettin Berkol- NATO Hakla İlişkiler Danışmanı (Emekli)
***
Bu aşı konusuna aklım ermedi ermiyor
 
"Feridun Ağabey, ülkemizde devletimiz sağlık konusunda bizlerin bilinçlenmesi için elinden geleni yapıyor. Öte taraftan çocuğuna aşı yaptırmanın birçok riskleri olduğunu öğrenen kimi velilerin aşı yaptırmama bilincine “kesinlikle aşı olunmalı!” diye itiraz ediyor. O kadar ki bu ailelere para cezası hatta hapis cezası verilmesini öneriyorlar. Ben bir kere aşının mantığını anlamış değilim. Ama önce şu anlamsızlığa da dikkat çekmek istiyorum. Hem Hasta Hakları Yönetmeliğinde Tedaviyi Reddetme ve Durdurma anlamında Madde 25- Kanunen zorunlu olan hâller dışında ve doğabilecek olumsuz sonuçların sorumluluğu hastaya ait olmak üzere; hasta kendisine uygulanması planlanan veya uygulanmakta olan tedaviyi reddetmek veya durdurulmasını istemek hakkına sahiptir” denilmektedir. Hem de çocuğuna kendince haklı gerekçelerle aşı yaptırmak istemeyen ana babaya zor uygulanması hatta para ve hapis cezası verilmesi istenmektedir. Bu nasıl bir çelişkidir? Bir anlamadığım konu da mademki her bir aşı bir veya iki hastalığa karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlamak içindir. O hâlde her hastalık için ayrı aşı yaptırmak gerekmez mi? Niçin sekiz on hastalığa aşı yaptırılıyor? Bu sayı bu anlamda insanı hastalıklardan korumak adına çok yetersiz değil midir? Her bir hastalığın mikrobu için aşı yaptırmak gerekmez mi? Bir önemli konu da mademki aşı bu kadar hayati bir konu ise niçin belirli uzmanlık alanlarında bile ilaç yazma yetkisi verilmeyen sağlık ocaklarında yapılması istenmektedir? Bizim çocuklarımızı bu kadar çok önemsiyorlarsa bu önemsedikleri aşıları niçin tıpta uzmanlık bulunmayan sağlık ocaklarına havale ediyorlar? Velhasıl bir anne olarak bu aşı konusuna benim aklım bir türlü ermedi ermiyor?
Rumuz: “bir anne” - İstanbul
***
Sadaka istemiyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum
 
Feridun Ağabey, kızım ve torunlarımın uçağa alınmaması ile ilgili iki farklı zamanda yazdığımız yazımıza ne üzüntü verici bir durumdur ki bugüne kadar ne Haberleşme Ulaştırma Bakanlığımızdan ne de Hava Meydanları işletmelerinden bir cevap alabildim. Yani çocuklarımı uçağa almayan da yaptığı ile bir bakıma ödüllendirilmiş oldu. Bir vatandaş olarak biz de mağdur olduğumuzla kaldık. O kimseye de hesap soran çıkmadı. Atlas Global çağrı merkezi ile yaptığım telefon görüşmesi neticesinde 382 lira olan bilet bedeline karşılık olarak 39 lira iade yapıldığını gördüm. Ödenen bilet bedelinin yüzde onunu bana geri veriyorlar. Feridun Ağabey ben sadaka istemiyorum mağduriyetimin giderilmesi için yetkililiklerin konuya el atmasını temenni ediyorum. Saygılarımla”
Sezai Hancı- İstanbul
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603909 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/603909.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT