BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Pof. Dr. Ali Erbaş Taşlı Yaylası Camii'ne berat verip, imam tayin eder mi?

Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook

Çok değerli Feridun Ağabey,

Yazılarınızı özellikle takip edenlerdeniz. Vatandaş şikâyet ve taleplerini dikkate alarak işlemiş olduğunuz konular…

Bir yanıyla gençlere seslenmeniz, tayin olamayan öğretmenin dileğine, emeklinin isteğine, bir firmadan ürün alıp sorun yaşayana vatandaşın sesine, diğer yanıyla tarım teşvik uygulamaları, eğitimde aksaklıklar gibi ülkemizin temel meseleleriyle işlediğiniz konular…

Vatandaş ile kurumların irtibatını sağlayarak çözüm üretmeniz çok önemli bir hizmet.

Feridun Ağabey,

Bu bilgiden hareketle 10 yıldır içimizde ukde olan bir konuyu, isteği Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Pof. Dr. Ali Erbaş Hocamıza, sizin aracılığınızla iletmek ve gereğinin yapılmasını istiyoruz.

 

2006 YILINDAN BERİ...

 

Konumuza gelince,

Trabzon-Köprübaşı’na bağlı Taşlı Yaylası çıkışında (Hancıoğlu Dinlenme Tesisleri yanı) mahallemizin ihtiyacı olan bir cami yapımı için, 2006 yılında ilgili kurumlara müracaat edilerek Babam Hacı Arslan Sarıkoç’un öncülük etmesiyle başlandı.

Yapımına başlanan bu Cami kadın-erkek abdest alma ve namaz kılma bölümleri olarak iki katlı (altı imam lojmanı) olarak, bölgenin şartlarına uygun minaresi ile birlikte 2011 yılında tamamlandı.

Bu Cami yapımı tamamlanıp, açılışa hazır hâle gelene kadar geçen beş yılda yaşananlar, mahkeme süreçleri uzun ve tam bir "Hayatım Roman” ötesinde bir konu... O süreçleri çok şükür aştık.

2011 yılı Köprübaşı Müftülüğü olmak üzere, (Dönemin Köprübaşı Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Müftüsü ile konuştum) ve diğer ilgili makamlara dilekçe ile müracaat edildi. Şifahi olarak her makam yardımcı olacağını söylemesine rağmen, Caminin Berat izni verilmedi ve imam tayini yapılmadı.

Ancak, Cami 2011 yılından bu yana babam Hacı Arslan Sarıkoç’un öncülüğünde getirilen ve maaşı ödenen imam/imamlar vesilesiyle ibadete açık, hizmet veriyor.

Taşlı Yaylası Camii (Hancıoğlu Dinlenme Tesisleri yanı) önünden gecen anayol, bir yönüyle LimonsuyuBayburt ve Erzurum’a, diğer yönüyle Köprübaşı, Sürmene üzerinden Trabzon’a bağlanmaktadır.

Caminin, bu anayol güzergâhı üzerinde olması, yoldan geçenlere, bölge insanına ve yayla halkına büyük bir kolaylık sunuyor. 

Ayrıca buraya en yakın cami, yaklaşık bir kilometre uzakta. Yaşlılar uzakta olan bu cemiye yürüyüp gidemiyor. Özellikle yağışlı hava şartları yanında, sabah ve yatsı namazlarında bu camiye ulaşmak çok zor bir hâle geliyor.

Feridun Ağabey,

Anneciğim H. Gülsüm Sarıkoç'un; bu caminin resmî Berat’ının verilmesi ve imam tayini ile faaliyete geçebilmesi için ne dualar ettiğini, caminin yapım esnasında yaşanan mahkeme sürecinde ne gözyaşları döktüğünü anlatamam.

Annem ölüm döşeğinde bile “cami” diye sayıklamış, lakin caminin Köprübaşı Müftülüğünce Berat verilmesini ve imam tayinini göremeden 13 Ekim 2017 yılında rahmet-i Rahmana kavuştu...

Babam 86 yaşında... Annemin cami ile ilgili yaşadığı acı duyguları yaşamasını istemediğimiz için bu satırları, bir yanıyla vebalden kurtulma, diğer yanıyla ilgilileri tekrar haberdar etme adına yazdık.

Caminin ibadete açık tutulması adına imam temini ile maaşının ödenmesi, elektrik giderlerinin karşılanması gibi hizmetler bugüne kadar 1935 doğumlu, emekli maaşı 3 bin küsur lira olan babam Hacı Arslan Sarıkoç öncülüğü ve gayreti ile yürüdü, yürüyor.

 

BERAT VE RESMÎ İMAM İSTİYORUZ

 

Trabzon ilçesi Köprübaşı Taşlı Yaylası (Hancıoğlu Tesisleri bitişiği) mevkiinde yapılan bu camiye Köprübaşı Müftülüğü tarafından BERAT verilmesi ve resmî İMAM tayin edilmesini talep ediyoruz.

Geçmişte konuyla ilgili birçok şifahi temasımız oldu, fakat bir meslektaşınız olarak ilk defa size yazarak talebimizi dile getiriyoruz. Umarız sizin vesilenizle konu çözülür. Duaya ve hayırla anılmaya vesile olunur. İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

           Hüseyin Sarıkoç

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
626289 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/626289.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT