BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Koronavirüs daha yeni başlıyor gibi!

Koronavirüsle mücadelede dünya büyük bir sınavdan geçiyor. İtalya, İspanya, İngiltere büyük hasarla atlatıyorlar. Hâlâ ölümler var, vaka sayıları azalsa da devam ediyor... 
Vakaların azalmasının sebebi de sokağa çıkma konusunda yasakların olmasıydı. Tabii bu, ekonomiyi etkiledi. Milyonlarca insan işsiz kaldı. Yasaklar kalkıyor ama insanlarda psikolojik etki devam ediyor. AWM’ler boş, restoran kafelere çok giden yok. Otellere müşteri gidecek mi belli değil... 
Öte yandan ikinci dalga korkusu devam ediyor. Kısıtlamalar gevşeyince sokağa çıkıldı. Türkiye’de vefat sayıları az olsa da vaka sayıları arttı. Dünyada ikinci dalga korkuları yayılıyor. 
Sadece dünkü şu hanelere bakalım: 
Çin'de, 21'i Pekin'de olmak üzere toplam 28 yeni vaka daha tespit edilmiş...
Hindistan’da bugüne kadarki en büyük günlük vaka artışı görüldü...
Almanya’da bir mezbahada çalışan yüzlerce kişide koronavirüs tespit edildi. (BBC Türkçe) 
Pekin, Hindistan gibi ülkelerde vaka sayıları şeffaf değil. Ama gizleyecekler durumları da çok yok. Sadece rakamları tahrif ediyorlar. Hava yolları açılmaya başladı. Geliş gidişler oluyor. Umarım ülkelerin birinden diğerine bulaşmaz. Çünkü ülkeler daha yeni yeni kendine geliyor. 
Öte yandan "koronavirüs sıcaklarda az yayılır, soğuklarda fazla..." diye bir görüş var. Ama bu doğrulanmış bir bilgi değil. Havaların soğumaya başladığı Latin Amerika’da vaka sayıları artmaya başladı.
Peru’da toplam vaka sayısı 240 bini geçti. Peru Avrupa’daki en kötü ülke olan İtalya’yı geçmiş oldu. Peru'nun nüfusu 32 milyon. Demek ki hükûmet pek dikkat etmiyor. Halk kurallara uymuyor. Peru nasıl bir yol izliyor belli değil. O insanlar başka yerlere de bulaştırır. 
İkinci dalga ve yeni vakalar virüsün yapısını anlamamıza yardımcı olacak... Bilim insanları harıl harıl çalışmaya devam ediyor. Ne kadar öldürücü olduğunu da görmüş olduk. O bakımdan kurallara uymak şart. Maske takmak mecburi olmalı. 
Çin ve Hindistan’da çok vaka var ama sayıların gizlendiği net. Şeffaf bir anlayış yok.
İkinci bir dalgayla bazı şeylerin kökten değişeceği ortada. Ekonomiler işlesin diye hayat da normale dönmek zorunda. Böyle bir ikilem...
Galiba her şey yeni başlıyor...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614051 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/614051.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT