BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Fırsattan istifade

Açıkçası, Beşiktaş ile Fenerbahçe’nin kayıpları sonrasında Galatasaray’ın, Gaziantep karşısında havalı bir skorla kazanmasını beklerdim. Taraftarı önünde oynamanın yanı sıra 9 puanlık motivasyon kaynağının Galatasaray için yeterli olacağını düşünmüştüm ama yanılmışım. Bir önemli beklentim de Fatih Terim’in sahaya sürdüğü on birin yaş ortalamasıydı. 35’lik Muslera ve 31’lik Van Aanholt’a rağmen Galatasaray’ın yaş ortalaması 25,5 idi. Erol Bulut’un on birininin yaş ortalamasının 29,5 olması, tempo yapabilme konusunda Galatasaray’a avantaj sağlamalıydı ama hiç de öyle olmadı. 

Morutan çıkacakken!..

Terim’in, Morutan’ı sağ ön yerine sağ içte kullanması Galatasaray’ın önüne bir set gibiydi. İlk yarıda sadece Van Aanholt, Cicaldau ve Kerem üçlüsünün olduğu soldan yüklenebilen Galatasaray, sağ kanattan bir tane bile atak geliştiremedi. Ancak, futbolcun cilvesi diye bir şey var. Kerem’in “Al da at” dercesine verdiği pası dağlara taşlara vuran ve muhtemelen ikinci yarıda soyunma odasında kalacak olan Morutan, 45+3’te jeneriklik bir gole imza attı.

Aslında sağ içte oynatmak Morutan’a da kötülük. Rumen oyuncunun, ikili mücadeleye girmekten kaçınan, boş alan koşuları sevmeyen bir yapısı var. Ancak çizgide oynadığında yeteneklerini gösterebiliyor. 

Kerem yıldız olur ama…

İlk 45 dakikalık bölümde oyunu soğutmak, vakitten çalabilmek için her fırsatı değerlendiren Gaziantep, Galatasaray’ı neredeyse kendi ceza sahası içine sokmadı. Tabii yediği gole cevap verebilmek için risk alıp öne çıkınca, Feghouli’nin uzun pası sonrasında kalesinde ikinci golü görüverdi. Burada Kerem’in koşusundan daha önemlisi Feghouli’nin attığı nefis pastı. Kerem, arkasında bu tip pasları atabilecek oyuncu bulabilirse ya da Fatih Terim, benzer organizasyonların sıkça denenmesini isterse, bu oyuncu Süper Lig’e damgasını vurur.

Maçın adamı: Kerem Aktürkoğlu

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621301 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ercan-yildiz/621301.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT