BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Emeklilere rüşvet ve yolsuzluk parası!

Yazımızın başlığını görünce şaşırdığınızı görür gibiyim. Ancak gerçekten böyle bir kanun teklifi TBMM’ye intikal ettirildi.
Kanun teklifinde emeklilerin çok önemli bir kısmının yoksulluk sınırının, önemli bir kısmının da açlık sınırının altında hayatlarını sürdürmeye çalışmakta olduğu tespitleri yapıldıktan sonra Anayasamızda yer alan sosyal hukuk devletinin öncelikli görevi, emekli ve yaşlıları korumak ve insan onuruna uygun bir hayat standardı sağlayacak bir gelir sağlamakla mükellef olduğu vurgulanmıştır.
Söz  konusu kanun teklifinde yer alan bu düzenleme ile tüm emeklilere Türk Ceza Kanunu'nun Rüşvet başlıklı Maddesi kapsamında, Türk Ceza Kanunu'nun 55. Maddesinde yer alan Kazanç Müsaderesi hükümleri uyarınca müsadere edilen ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine kaydedilen paraların emekliler arasında bölüştürülerek, ekonomik durumlarının bir nebze de olsa iyileştirilmesini amaçlamaktadır.
Yolsuzluk, rüşvet suçları kapsamında ele geçirilen paraların vatandaşın huzuru, ekonomik bağımsızlığını iyileştirmesi amacıyla kullanmasının Sosyal Hukuk Devletinin bir görevi olduğu belirtilerek, bu paraların Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık ve gelir alanlara, eşit olarak dağıtılmasının adil bir çözüm olacağı öngörülmektedir.
Özetle bu kanun teklifi TBMM’de yasalaşırsa devletin el koyduğu tüm rüşvet, zimmet, irtikap ve yolsuzluk paraları emeklilere eşit bir şekilde dağıtılacaktır.
Ana muhalefet partisinin milletvekili tarafından verilen bu kanun teklifinde aynen enflasyon farkında olduğu gibi rüşvet parası ile emekliler arasında doğru bir orantı kurulduğundan, teklif yasalaşırsa bu durumda ne kadar çok rüşvetçi yakalanırsa o kadar emeklilerin maaşı artacak!..
              ***
"Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür." M. L. King                           
 
 
 
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
 
Değerli okuyucularım, sorusunu buradan cevapladığımız birçok okuyucumuz maalesef buradan cevapları okumadan hemen sorusunun cevaplanmamasından yakınmaktadır. Daha önceden de belirttiğimiz üzere sizlerden her gün gelen yüzlerce sorudan özelikle herkesi ilgilendiren konular sıralanarak cevaplanmaktadır. Takdir edersiniz ki bu sınırlı köşeden yüzlerce sorunun tamamını hemen cevaplama imkânımız bulunmamaktadır.
 
Staj paramı vermiyorlar?
 
"İsa Ağabey,  ben … lise son sınıf öğrencisiyim . Halen zorunlu stajımı yapıyorum. Tüm okul ilk ay maaşını 2 hafta önce almasına rağmen ben alamadım?" Furkan K.
Furkancığım, öncelikle okul yönetimiyle konuş bir yanlışlık veya sehven bir işlem yapılmış olabilir. Buna rağmen bir sonuç alamazsan bulunduğu ildeki İŞKUR’a durumunu anlatan yazılı bir dilekçe ver.
 
Engelli maaşı normal emekliliğe engel olur mu?
 
"EYT beklerken 6 ay önce Kocaeli devlet hastanesinden %41 engelli raporu aldım.  Tekrar çalışabilir miyim? Engelli maaşı bağlanırsa ileride yaşım dolarsa engel olur mu?" Necati  Ö.
Necati Bey, engellilik rapor oranınız %40 ve üzeri gelirse hemen bu maaş için başvurmanızı tavsiye ederim.
Vergi indiriminden engelli aylığı aldıktan sonra tekrar çalışmanızda yasal bir engel yok. Hatta engellilik kontejanından işe girmeniz daha kolay olacaktır.
İleride yaşınız dolduğu zaman normal emeklilik için de  başvuru yapabilirsiniz.
 
Geriye dönük boşluk doldurma?
 
 "İsa Bey, 01.09.2004  tarihinde  SSK girişim var… 1982-1985-1995 doğumlu üç çocuk annesiyim, geriye dönük boşluk doldurma hakkım var mı?" Ayten Ezber           
Ayten Hanım, maalesef çocuklarınızın tamamı ilk sigorta girişinizden önce olduğundan geriye dönük boşluk doldurarak borçlanma yapmanız şimdilik mümkün değildir. Ancak ileride yasal düzenleme değişirse 3 çocuk için toplamda 6 yıla kadar borçlanma hakkınız olabilir. Belirtiğiniz verilerle en erken 58 yaşınızı gün ve ay olarak doldurduğunuz tarihte emekli olabilirsiniz.
              ***
“Hayat size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir şekilde doldurun.”  Ara Güler
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604726 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/604726.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT