BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

SÖZLEŞMELİLERE MÜJDE!

Gazetemize en çok gelen yakınma konulardan biri de MEB'in sözleşmeli öğretmenlere 4+2 yıl süre zarfında eş mazereti olsa bile tayin hakkı verilmemesine ilişkindir.
Tayin hakkı verilmemesi nedeniyle bölünmüş aile dramlarının yaşanmakta olduğunu belirten okuyucularımız bu konuda problemlerini dile getirmemizi istemektedirler. Biz de haklı taleplerini daha önceden dile getirmiştik.
Nihayet hükûmet tarafından sözleşmeli öğretmenler ile Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan sözleşmelilerle ilgili geniş kapsamlı yasal düzenleme yoluna gidildiği müjdesini okuyucularımızla paylaşmak istiyorum...
 
4 yıla düşürülecek
 
Hükûmet tarafından TBMM’ye gönderilen “Bazı Kanunlarda ve 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile Millî Eğitim Bakanlığında görev yapan sözleşmeli öğretmenler ile Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan sözleşmeli personelin kadroya atanabilmeleri için zorunlu hizmet sürelerinin toplamda 4 yıla düşürülmesi öngörülmektedir.
 
Sözleşmeli öğretmene kadro
 
652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Millî Eğitim Bakanlığında istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlerden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanların talepleri hâlinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacağı ve bu şekilde atananların, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacağı öngörülmektedir.
Sözkonusu Kanun teklifi ile hizmet süreleri öğretim kademelerinin süresi de dikkate alınarak 3+1 yıl olmak üzere toplamda 4 yıl olarak yeniden düzenlenmektedir.
 
Diyanet sözleşmelilerine kadro
 
Belirtilen Kanun Teklifi ile, Diyanet İşleri Başkanlığında istihdam edilen sözleşmeli personelden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanların talepleri hâlinde bulundukları yerde Din Hizmetleri Sınıfına ait kadrolara atanacağı ve bu şekilde atananların, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacağı hükme bağlanmıştır.
Bu Başkanlık personelinin büyük çoğunluğunun köy ve mezralar gibi çok küçük yerleşim birimlerinde görev yapmakta olduğu dikkate alındığında, maddede geçen zorunlu hizmet sürelerinin üç yıl sözleşmeli, bir yıl da kadrolu olmak üzere toplam dört yıla indirilmesinin daha uygun olacağı değerlendirilerek söz konusu değişiklik yapılmaktadır.
              ***
“Bilgi; büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.”  BRIGITTE
 
 
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
 
3600 Ek Gösterge ile ilgili son durumu soran polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi değerli okuyucularımız bu konuda hükûmet tarafından henüz TBMM’ye gönderilmiş bir kanun teklifi bulunmamaktadır. 3600 Ek Gösterge ile ilgili en ufak bir gelişme olduğunda anında sizlerle paylaşacağız...
              ***
"İsa Bey, SSK emeklisi eşim geçen ay vefat etmişti. Okuyan çocuklarım kaç yaşına kadar yetim maaşı alabilir?" Nilgün Ercan
Nilgün Hanım, SGK, ölen sigortalıların erkek çocukların yükseköğrenim görmeleri hâlinde 25 yaşını doldurmamış olmaları, ortaöğrenim görmeleri hâlinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri hâlinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları hâlinde yetim aylığı vermektedir.
Kız çocuklarına ise yetim maaşı için kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları şarttır. Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.
              ***
"İsa Bey, MS hastasıyım. 2014 yılında EDSS skorum 6 malulen emekli oldum. 2017 yılında kontrol muayenesi oldum, düzelme oldu gerekçesi ile maaşım durduruldu. Maaşımı SGK’dan alabilir miyim?"  "Orhan"
Orhan Bey, Malulen emeklilik için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60’ını kaybetmiş olmaları temel şarttır. SGK maluliyet durumunun ortadan kalkıp kalkmadığı ile ilgili kontrol muayenesi yapmaktadır. Bu muayene sonucu malullük durumunun ortadan kalktığının anlaşılması hâlinde malulen emeklilik aylığı kesilmektedir. Bu durum ile ilgili önce SGK’ya itiraz edebilirsiniz. İtirazın reddi hâlinde ise mahkeme yoluna müracaat hakkınız bulunmaktadır.
              ***
“İnsanoğlu ağzından çıkan cümlelerin, beyninden çıkan düşüncelerin, bütün evreni dolaşıp tekrar kendine geri döndüğünü bilse, eminim çok daha dikkatli olurdu.” Albert Einstein                 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
608584 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/608584.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT