BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Antalya’da Türk Keneşi Diplomasisi!

Meryem Aybike Sinan
Facebook
Antalya, hafta sonu büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleşen Antalya Diplomasi Forumu’na dünyanın pek çok ülkesinden çok sayıda dışişleri bakanı, diplomat, büyükelçi, akademisyen, öğrenci katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın forumun açılış konuşmasında “Diplomasi” kavramı üzerine söylediği şu cümleler çok önemliydi:
“Bugün diplomasi deyince sadece devlet ve hükûmet yetkilileri arasında kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerden bahsetmiyoruz. Bu kavramla aynı zamanda Kamu Diplomasisinden, Kültür Diplomasisine; Turizm diplomasisinden Ticaret Diplomasisine kadar çok geniş bir yelpazede yürütülen çalışmaları da kastediyoruz!”
 
Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada; Antalya Diplomasi Forumu’nun dünyanın ilk ve en önemli forumu olduğunun altını çizdi ve Türk Hariciyesinin bünyesindeki diplomat ve uzman kadrolarıyla dünyanın 250 noktasında temsil edilen dünyanın en büyük 5. Hariciyesi olduğunu ifade etti. 
Antalya Diplomasi Forumu’nda Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Cebbar ve Gagavuzya Devlet Başkanı İrina Vlah “Barış Arayışlarına Kadınların Katkısı” hakkında konuştular.
 
Gagavuzya Devlet Başkanı İrina Vlah, yaptığı konuşmada Biz politika egoizmine karşı çıkıyoruz. Politikacıların çekişmesi, birçok dünya sorununa yol açıyor. Siyasetçiler, güç için çatışıyorlar. Popülizm, insanları aldatma üzerine kurulmuş durumda” dedi.
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Cebbar yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Kırım, benim memleketim, Rusya’nın askerî üssü hâline geldi. 2 milyon 500 bin insan orada rehin hâlde. Ruslar oraya getiriliyor. Bu sadece Ukrayna için değil, Karadeniz’in ve Türkiye’nin güvenliği için de önemli. Biz Türkiye ile beraber çalışarak bunu başarabiliriz. Sayın Erdoğan ve Çavuşoğlu’na çalışmaları için çok teşekkür ediyoruz.”
 
Antalya Diplomasi Forumu’nun en önemli noktası bize göre Türk Konseyi ülkeleri dışişleri bakanlarının bu buluşmaya eksiksiz gelmiş olmalarıydı. Forumda konuşan Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Ambrayev, teşkilat üyeleri arasında kurulan diplomasi ve iletişim ağları sayesinde Türk dünyasında küresel ve bölgesel problemlere cevap vermede, farklı iş birliği alanlarında da Türk Konseyi'nin yıllar içinde gittikçe artan önemli bir role sahip olduğunu kaydetti.
Gagavuzya Devlet Başkanı İrina Vlah, Türk Konseyi Genel Sekreteri Ambrayev ile bir araya gelerek ülkesinin teşkilat bünyesinde aktif çalışma isteğini ifade ederek, Gagavuzya’nın Komrad şehrinin Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi hususunda fikir teatisinde bulundu.
 
Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Ambrayev’in görüştüğü diğer önemli konuklardan birisi KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu. Bu çok özel buluşmaya Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Ömer Kocaman, Gismat Gozalov da katıldı ve taraflar KKTC’nin Türk Konseyi ülkeleriyle özellikle kültür diplomasisinde yakın ilişkiler kurulması hususu üzerinde görüş alışverişinde bulundular.
Peki, hemen sormuş olalım, bu anlamlı buluşma güzel gelişmelere kapı aralayabilir mi? Sonbaharda İstanbul’da yapılacak Türk Keneşi Liderler Zirvesinde üye ülkeler KKTC’nin tanınması hususunda Türk dünyasına bir sürpriz yapabilirler mi?
Antalya Diplomasi Forumu’na Türk dünyasından sadece bir ülkenin dışişleri bakanı katılmadı. Tahmin ettiğiniz gibi bu kardeş ülke Türkmenistan! Bugüne kadar pek çok organizasyona temsilci gönderen Türkmenistan, bu kez Antalya’ya neden sıcak bakmadı?
Bu soruların cevabını bekleyip göreceğiz!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619445 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/meryem-aybike-sinan/619445.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT