BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İslamiyet ilerlemeye mâni midir?

 
Lord Davenport: “İlme ve irfana, Müslümanlardan daha derin saygı gösteren bir millet gelmemiştir.”
 
 
Sual: Toplum hayatına girmiş olan dinî düşüncelerin, metotların, toplumun gelişmesine, ilerlemesine manidir diyenlere nasıl cevap vermelidir?
Cevap: Resulullah Efendimiz, bir hadis-i şeriflerinde; (Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya işlerinize çalışınız!) buyuruyor. İmâm-ı Münâvînin bildirdiği hadis-i şerifte de; (Elhikmetü dâlletül-mü'min) buyuruluyor. Yani; (Hikmet, fen bilgileri, mü'minin kaybettiği malıdır. Nerede bulursa alsın!) buyuruluyor.
İslam dininin, cemiyetlerin, toplumların kalkınmasını desteklediğini, medeniyete ışık tuttuğunu, dost düşman bütün ilim adamları, söz birliği ile söylemektedir. Mesela, İngiliz lordlarından Lord Davenport, Londra'da basılan, İngilizce “Hazret-i Muhammed ve Kur’ân-ı kerîm” ismindeki kitabında;
“İlme ve irfana, Müslümanlardan daha derin saygı gösteren bir millet gelmemiştir” sözü ile başlayarak, İslamiyetin cemiyetlerin, toplumların ilerlemesine, yükselmesine önderlik ettiğini, misallerle, vesikalarla uzun anlatmaktadır.
Amerikada, Teksas Teknik Üniversitesi profesörlerinden, Amerikan târîhcisi Dr. Kiris Traglor, m. 1972 senesinde büyük bir topluluğa yaptığı konuşmasında, Avrupa rönesansının ilham ve gelişme kaynağının İslamiyet olduğunu, Müslümanların, İspanya'ya ve Sicilya'ya gelerek, bugünkü modern teknik ve gelişmenin temellerini attıklarını söylemiş ve fende ilerlemenin, kimyada, tıpta, astronomide, denizcilikte, coğrafyada, kartografya ve matematikte terakki etmekle, ilerlemekle mümkün olduğunu ve bu bilgileri, Avrupaya, Kuzey Afrika ve İspanya yolu ile, Müslümanların getirdiklerini bildirmiştir. "Eğer Müslümanlar, bilgilerini kıymetli tirşe kâğıtlara ve papirüslere yazmasalardı, bugünkü modern basın nasıl meydana gelirdi ve fayadalı olabilirdi?" demiştir. İlimde, kuru bir etiketten başka nasibi olmayan bazı cahil kimselerin yalanları, bu hakikati elbette örtemez. Güneş balçıkla sıvanamaz.
Sual: Müşteri, parayı vermeden ve malı almadan kaybolsa, o mal satılabilir mi?
Cevap: Müşteri, parayı vermeden ve malı almadan kaybolursa, o mal, başkasına satılır.
Sual: Deprem olurken dışarı mı çıkmalı veya beklemeli midir?
Cevap: Redd-ül-muhtârda ve Bezzâziyye fetvasında deniyor ki:
“Kapalı yerde iken zelzele olursa, oradan açık bir yere kaçmak müstehaptır.”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621400 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/621400.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT