BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İhtikâr, karaborsacılık haramdır!

Hazret-i Ali  buyuruyor ki: “Gıda maddelerini kırk gün saklayanın kalbi kararır.”
 
 
Sual: Herkese lazım olan gıda, deva ve benzeri maddelerde karaborsacılık yapmak günah mıdır?
Cevap: İhtikâr demek, insan ve hayvan gıda maddelerini piyasadan toplayıp, yığıp, pahalandığı zaman satmaktır yani karaborsacılıktır. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Bir kimse gıda maddelerini alıp, pahalı olup da satmak için kırk gün saklarsa, hepsini fakirlere parasız dağıtsa, günahını ödeyemez.)
(Bir kimse gıda maddelerini kırk gün saklarsa, Allahü teâlâ ona darılır. O, Allahü teâlâyı saymamış olur.)
Hazret-i Ali  buyuruyor ki:
“Gıda maddelerini kırk gün saklayanın kalbi kararır.”
Âlimlerden birisi, tüccar idi. Vâsıt şehrinden, Basra'ya gıda gönderip satılmasını vekiline emretti. Basra'da ucuz olduğu için, vekili bir hafta bekleyip, pahalı sattı ve âlime müjde yazdı. Cevabında buyurdu ki:
“Biz, az kâr ile çok sevap kazanmayı daha çok severiz. Fazla kazanmak için, dinimizi feda etmemeli idin. Çok büyük cinayet yapmışsın. Bunu affettirmek için sermayeyi ve kârı hemen sadaka olarak dağıt!”
İhtikârın haram olması, Müslümanlara zararlı olduğu içindir. Çünkü, gıda maddeleri, insanların ve hayvanların yaşayabilmesi için lazımdır. Satılınca, herkesin alması mubahtır. Bir kişi alıp saklayınca, başkaları alamaz. Sanki çeşme suyunu saklayıp, herkesi susuz bırakmaya benzer. Gıda maddelerini bu niyetle satın almak günahtır. İmâm-ı a'zam Ebû Hanîfe hazretleri buyurdu ki:
“Köylü, tarlasından aldığı gıda maddelerini istediği zaman satabilir. Acele satması vacib değildir. Fakat, acele etmesi sevaptır. Pahalı olunca satmasını düşünmesi çirkindir. İlaçlarda ve gıda maddesi olmayan ve herkese lazım olmayan şeylerde ihtikâr haram değildir.”
İmâmeyne göre, bunların hepsi ihtikârdır. İnsanlara lazım olan her şeyde ihtikâr haramdır. Devlet, hükûmet, ihtikâr edeni, haber alınca, evine yetecek kadar bırakıp, fazlasını halka satmasını emreder.
İmâm-ı a'zam hazretleri, ilaçları saklamak ihtikâr olmaz, buyurmuştur. Ancak ilaçların çoğu böyle ise de, kininin sıtmaya, insülinin diyabete ve aşı ile serumların, belli mikroplara karşı kullanılması, ekmeğin açlığa karşı kullanılması gibi, muhakkak şifaya sebep olduğundan, bu gibi, tesiri kuvvetli ilaçları saklayarak, ihtikâr, karaborsacılık yapmak haram olur.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622228 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/622228.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT