BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Demokrasinin mayalandığı tarih: 14 Mayıs 1950

Prof. Dr. Mehmet Şahin
Facebook

Dün 14 Mayıs’tı. Serbest seçimler sonucunda Tek Parti (Cumhuriyet Halk Partisi) iktidarının son bulup Demokrat Parti iktidarının başladığı gün.

14 Mayıs, Türk siyasal hayatındaki en büyük kırılmanın yaşandığı ve demokrasi ve hürriyetperverler için demokrasinin Türkiye’de mayalandığı gündür.

Anadolu belli tarihlerde mayalanmıştır: İlk olarak bu toprakların yurt edilmesinde, Türkleştirilmesinde ve İslamlaştırılmasında. Merhum Prof. Dr. Ömer Lütfü Barkan’ın deyimi ile Kolonizatör Türk Dervişleri öncü rolü oynamışlardır. Söz konusu dervişler Anadolu’dan Balkanlara öyle bir maya atmışlar ki, bin yıldır bu topraklarda bayrak yükselir ve ezan okunur.

İkinci mayacılar Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı sırasında ortaya çıkanlardır. Yeniden bu toprakları mayaladılar. Anadolu’nun Türk’ün ebedi yurdu olduğunu bir kez daha tüm dünyaya gösterdiler. Yedi düvele karşı imrenilecek bir mücadele sergilediler.

Üçüncü mayacılar ise 15 Temmuz kanlı darbe girişimine karşı ortaya çıkanlardır. Darbe görünümlü işgal girişimini örnek bir mücadeleyle bertaraf ettiler.

Bunların yanında yeteri kadar anlatılmayan, hak ettiği değeri verilmeyen/bilinmeyen bir mayacı grup daha vardır.

Sözünü ettiğim grup merhum Adnan Menderes etrafında toplanarak Demokrat Parti’yi kurdu ve 14 Mayıs 1950’de milletin büyük desteğiyle iktidar oldu.

İşte halkın desteğiyle Tek Parti (CHP) iktidarını sonlandırarak ülkede demokrasiyi mayalayan grup Demokrat Parti çatısı altında ortaya çıktı.

Başmayacı Adnan Menderes ve arkadaşları milletin büyük teveccühüyle on yıl kesintisiz iktidarda kaldı. Demokrasinin ülkede zemin bulması için hayatlarını ortaya koydular.

Demokrasi ve millet düşmanları tarafından 1960 yılında Başmayacı Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan darağacına gönderildi.

Aslında darağacına gönderilen sadece sözünü ettiğim demokrasi mayacıları değildi, aynı zamanda millet iradesi de darağacına çekilmiş oldu.

Millî iradeyi darağacına çekenler utanmadan, sıkılmadan, arlanmadan, şerefsizce Türk siyasal hayatına attıkları zehri, yıllarca Hürriyet ve Anayasa Bayramı diye millete kutlattılar.

27 Mayıs sözde Hürriyet ve Anayasa Bayramı’nda “Demokrasi Mayacıları” kötülenirken, darbeciler ve temsil ettikleri zihniyete alkış tutuldu.

Adnan Menderes ve arkadaşlarının milletin desteğini alarak iktidar olmaları, yıllardır ülkeyi yöneten Tek Parti ve onun başta bürokrasi ve akademiya olmak üzere farklı kurumlardaki destekçilerini rahatsız etti.

Bunlar 14 Mayıs’ı, Demokrat Parti’yi, Demokrasi Mayacıları Adnan Menderes ve arkadaşlarını bir türlü hazmedemediler. Bu yüzden 14 Mayıs bunlar için “Hazmedilemeyen Gün” olarak görülür.

Kendini ülkenin ve cumhuriyetin gerçek sahibi, milleti ise “kontrol ve terbiye edilmesi gereken kitle” olarak gören bu azınlık, ülkede demokrasinin mayalanmasından hiç hoşlanmadılar.

14 Mayıs’la başlayan demokratik süreci “Karşı Devrim” olarak nitelediler. Millete güvenmediler. Demokrasiye inanmadılar ve darbe peşinde koştular.

Ne millete muhabbet duydular ne de milletin sevdiklerini sevdiler, aksine onları düşman bildiler. Bu çizginin takipçileri aradan geçen zamana rağmen maalesef hâlâ aynı zihniyetleri sürdürmektedir.

14 Mayıs’a “Karşı Devrim” diye bakan ve millete güvenmeyen söz konusu “azgın azınlık” iktidarını bürokrasideki gücü ve darbe destekçiliğiyle sürdürmeye çalıştı. Milletin desteğini alamadıkça hırçınlaştılar.

Aradan geçen 72 yıla rağmen Türk siyasal hayatında 14 Mayıs’ı “Demokrasinin Miladı” olarak görenler ile “Karşı Devrim” olarak bilenler arasındaki mücadele hâlâ devam ediyor.

Söz konusu bu mücadelede demokrasinin ve mayacılarının galip geleceğinden kimse şüphe duymasın. Demokrasi düşmanları ellerindeki imkânları kullanarak ne yaparlarsa yapsınlar tarih bize hep iyilerin galip geldiğini gösteriyor.

Bu hafta İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun davetiyle bir grup gazeteci ve akademisyen, Aydın’da Çine Çayı kıyısında inşa edilen Adnan Menderes Müzesinde 14 Mayıs 1950’nin 72. yıl dönümünde Demokrasi Forumu’nda bir araya gelerek 14 Mayıs’ı, Türkiye’nin demokrasi mücadelesini ve demokrasi mayacılarını konuştuk.

Demokrasi mayacılarını rahmetle anıyor, takipçilerini muhabbetle selamlıyorum…

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
627078 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/prof-dr-mehmet-sahin/627078.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT