BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Seher vakti ve sahûra kalkmak

İstikamet
Prof. Dr. Ramazan Ayvallı
Facebook
“Sahûr yemeği mübârektir. Sahûrun tamâmı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahûra kalkın..."
 
 
Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Yani güneşin batışından imsâk vaktine kadar olan zamanın son altıda biridir. Meselâ, gecenin tamamı 11 sâat olsa, bunun altıda biri 1 saat 50 dakika eder. İmsâkten geriye doğru bu zaman düşülür. Yaz ve kış, bu vakit azalıp çoğalır.
Seher vakti, duâ ve istiğfârların kabul olduğu zamandır. Ramazân ayında sahûr için kalkınca seher vaktinde kalkılmış olur. Bu vakitte duâ etmeyi ganîmet bilmelidir! Allahü teâlâ iyileri överken, “Onlar, seher vakitlerinde istiğfâr ederler” buyuruyor. (Zâriyât, 18) Hazret-i Yakûb, oğullarına, “Sizin için yakında [seher vakti] Rabbime istiğfâr edeceğim” dedi. (Yûsüf, 98)
Âl-i İmrân sûresinin 17. âyetinde, sabredenler, sâdıklar, namaz kılanlar, zekât verenler ve seher vakitlerinde istiğfâr edenler övülmektedir. Hepsinden sonra, istiğfâr edenlerin bildirilmesi, insanın her ibâdetini kusurlu görüp, dâimâ istiğfâr etmesi içindir.
“Seher vaktinde, Allahü teâlâ buyurur ki: İstiğfâr eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duâsını kabul edeyim.” [Müslim]
“Gece seher vaktinde ve namazlardan sonra yapılan duâ kabul olur.” [Tirmizi]
Teheccüd namazını ve vitri seher vaktinde kılmak iyidir. Bir hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
“Gecenin sonunda uyanamayacağından korkan, gecenin evvelinde vitri edâ etsin! Sonra yatsın! Gece sonunda uyanacağını ümit eden, vitri o zaman kılsın! Çünkü gecenin sonundaki kalkmakta rahmet melekleri hazır olur.”
Büyük âlim ve velîlerden Muhammed Masûm Fârûkî (kuddise sirruh) buyurmuştur ki: “Fırsat ganîmettir. Ömrü faydasız işlerle geçirmemeli, Hak teâlânın rızâsına uygun şeylere sarf etmelidir! Beş vakit namazı, tadîl-i erkâna uyarak ve cemâat ile edâ etmelidir! Teheccüd namazı kılmalı, seher vakitlerini istiğfârsız geçirmemeli, gaflet uykusuna dalmamalı, ölümü ve âhireti düşünmeli, harâm olan dünyâ işlerinden yüz çevirip, âhiret işlerine yönelmelidir! Zarûri olan dünyâ kazancı ile meşgul olup, diğer vakitleri, âhireti imâr etmekle meşgul olmalıdır.” (Mektûbât-ı Masûmiyye)
Sahûra kalkmadan oruç tutmakta mahzur yoktur; yani günâh değildir. Ancak sahûra kalkmak çok sevaptır. Bir yudum su içmek için de olsa, sahûra kalkmalıdır! Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.” [Buhârî]
“Müminin sahûrunun hurma ile olması ne güzeldir.” [Ebu Dâvud]
“Sahûr yemeğine kalkmak, Allahın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın.” [Nesâî]
“Yedikleri helâl olmak şartı ile hesâba çekilmeyecek üç kişi; oruçlu, sahûr yemeği yiyen ve Allah yolunda nöbet tutandır.” [Nesâî]
“Sahûr yemeği mübârektir. Sahûrun tamâmı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahûra kalkın. Allahü teâlâ ve melekleri, sahûra kalkanlara salât ve selâm ederler.” [İ.Ahmed] [Yani Allahü teâlâ, sahûra kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için duâ ederler.]
“Sahûrda yemek yiyerek, oruç tutmanıza yardımcı olun.” [Beyhekî]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613564 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/prof-dr-ramazan-ayvalli/613564.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT