BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Dinimizde niyetin önemi...

Yerken, içerken, uyurken, işimize giderken ve iş yaparken niyetimizi düzeltmeyi unutmamalıdır.

 
Niyet, yaptığı işi, emre itaat ve Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için yaptığını kalbinden geçirmek demektir. Allahü teâlâ için yapmayı irade etmek, istemek demektir.
Dinimizde niyetin önemi büyüktür. Mübah işler iyi niyetle yapılırsa taat olur; sevab verilir. İyi bir iş yapmaya niyet edip, fakat onu yapamasa bile, yine sevap alır. Kötü niyetle yapılırsa günah olur.
Yapılması emrolunmayan ve yasak da edilmeyen şeylere mübah denir. Her mübah işte, iyi niyet etmeyi unutmamalıdır. Bunlar, İslamiyet'e uymak, emirlere sarılmak niyetiyle yapılırsa sevap olurlar. Hadîs-i şerîfte, (Allahü teâlâ, sizin sûretlerinize, mallarınıza, bakmaz. Kalplerinize ve amellerinize bakar) [Müslim, İ. Mace] buyuruldu. Yani, Allahü teâlâ, insanın yeni, temiz elbisesine, hayrât ve hasenâtına, malına, rütbesine bakarak sevap vermez. Bunları ne düşünce ile, ne niyet ile yaptığına bakarak, sevap veya azap verir. Onun için her işte niyeti düzeltmeye çalışmalı.
Yiyip içmek mübahtır.Yiyip içerken, sıhhatli olup ibadet yapmaya, Allahü teâlânın emirlerini yapmak, yasak ettiklerinden sakınmak için kuvvet kazanmaya niyet edilirse; taat olur, sevap olur. Günah işlemeye kuvvet kazanmak için yenirse, günah olur.
Uyumak mübahtır. İbadetlerini rahat yapabilmek niyetiyle uyumak sevap olur. Bir haramı işlemek niyeti ile yatan, günah işlemiş olur. Hiçbir şey düşünmeden gafletle yatan, sevap kazanamaz. Akşam yatarken (Yâ Rabbî, sabah namazına kalkmak niyetiyle yatıyorum) diyenin, sabaha kadar alıp verdiği her nefes, Cenâb-ı Hakkı zikir olur.
İyi ve temiz giyinmek mübahtır. Sünnete uymak, İslam’ın vakarını korumak niyetiyle yapılırsa sevap, gösteriş veya övünmek için yapılırsa günah olur.
Bir öğrenci okula giderken "Ya Rabbi, tahsilimi yapayım, mesleğimi kazanayım, başkasına muhtaç olmayayım. Sana kulluğumu daha iyi yapabileyim. Senin kullarına faydalı olayım" diye niyet ederek giderse sevap kazanır.
Bir hanımefendi, kahvaltı hazırlarken veya yemek yaparkençaydanlığa suyu, tencereye yiyecekleri koyarken besmele söyler ve "Ya Rabbi bu kahvaltıyı, bu yemeği aile fertlerimizle gıdamızı almak ve sana kulluğumuzu daha iyi yapabilmek niyetiyle yapıyorum" diye niyet ederek yaparsa kahvaltıyı ve yemeği hazırlamaya başlayıp bitirinceye kadar sevap kazanır.
Yemek yerken, yemeği, ibadete kuvvet kazanmak niyetiyle yiyen, yemeğe başlayıp bitirinceye kadar sevap kazanır...
Namaz öyle bir ibadettir ki, beş vakit namazını kılan, 24 saat Allahü teâlâyı zikretmiş sayılır. Çünkü her iki namazın arasında, diğer namazı düşündüğü için, hep zikir kabul edilir.
Dünyanın en bahtiyar insanı Allahü teâlâyı çok zikredendir. İnsanda gaflet hâli çok olduğu için, hiç olmazsa her mübah işte niyetini düzgün yapmalı. Bu niyet var olduğu müddetçe, Allahü tealayı zikir sevabı kazanılır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622278 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/622278.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT