BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İnsan, öldüğü hâl üzere diriltilir!..

YOLUMUZU AYDINLATANLAR
Vehbi Tülek
Facebook
“Her kul, ne hâl üzere öldü ise, o hâl üzere diriltilir. Mümin îmân üzere, münâfık ise nifak üzere diriltilir.”
 
İbnü'l-Kayserânî hazretleri hadîs hafızıdır. 448'de (m. 1056) Filistin'in sahil şehri Kaysâriye'de doğdu. İlim tahsili için Bağ­dat'a gitti. Burada hadis hafızı oldu ve çok talebe yetiştirdi. 507'de (m. 1113) Bağdat'ta vefat etti. Naklettiği hadis-i şeriflerden bazıları:
Ebû Hüreyre “radıyallahü anh” şöyle anlatmıştır: Suheyb “radıyallahü anh” Mekke'den hicret ederken, Kureyş müşriklerinin gençleri bir grup hâlinde onu takîbe başladılar. Suheyb yanına aldığı okları göstererek, benim iyi ok attığımı bilirsiniz. Bana yaklaşmayınız, dedi. Müşrikler, bize Mekke'de sakladığın yiyeceklerin yerini söyle, seni takipten vazgeçelim, dediler. Bıraktığı yiyeceklerin yerini söyledi. Onlar da takip etmekten vazgeçtiler, dönüp gittiler. Süheyb, Resûlullahın “sallallahü aleyhi ve sellem” huzûruna varınca, üç kerre “Alışverişinde kazançlı çıktın” buyurdu. Sonra, meâl-i şerîfi, (İnsanlar arasında, Allahın rızâsını kazanmak için cânını verenler vardır. Allah, kuluna karşı şefkatlidir) olan, Bekara sûresinin 207. âyet-i kerîmesi nâzil oldu.
Ukbe bin Âmir el-Cühenî “radıyallahü anh” şöyle anlatmıştır: Bir gün Resûlullahın huzurunda idim. Dışarı çıktığımda ehl-i kitaptan bir cemâat, ellerinde kitaplarıyla gelmişti. Benden Resûlullahın huzûruna girmek için izin istediler. Durumu Resûlullaha haber verdim. “Benim onlarla ne işim var! Onlar bir şey sormak isterler, ben onu bilmem. Ancak Allahü teâlâ bildirirse bilirim” buyurdu. Sonra "bana su getir" buyurdu. Suyu getirdim. Abdest alıp iki rekat namaz kıldı. Mübârek yüzünde bir sevinç eseri göründü. "Dışarıdakilere söyle içeri gelsinler. Eshâbdan da kimi bulursan çağır"  buyurdu... Dışarıda bekleyenler huzûruna girince onlara, "sormak istediğinizi isterseniz ben size haber vereyim ve kitaplarınızda yazılı olduğu gibi cevâbını vereyim" buyurdu. Onlar, "biz de böyle istiyoruz" dediler. Bunun üzerine Resûlullah, "siz İskender kıssasını sormak istiyorsunuz" buyurdu ve kitaplarında bildirildiği gibi tamamen anlattı. Ehl-i kitâbdan olan cemâatin tamâmı Resûlullahın anlattıklarının hepsini itirâf ettiler.
Câbir bin Abdullah’ın (radıyallahü anh) rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, Server-i âlem buyurdu ki: “Her kul, ne hâl üzere öldü ise, o hâl üzere diriltilir. Mümin îmân üzere, münâfık ise nifak üzere diriltilir.”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611984 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/vehbi-tulek/611984.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT